Refleksja nad przeszłością: „O żołnierzach wyklętych” w 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej

Dodane 8 maja 2015

Dziś obchodzimy 70 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie, dlatego nasza Biblioteka zaprosiła zainteresowanych do wysłuchania wykładu „Historie żołnierzy z wyrokiem – polskie podziemie niepodległościowe po 1945 r.” prowadzonego przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak z Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.

Przybyła licznie młodzież z uwagą słuchała o żołnierzach niezłomnych, nazywanych również „wyklętymi”, którzy padli ofiarą komunistycznej propagandy dążącej do tego, by polski naród postrzegał ich jako wrogów. W wyniku mechanizmu politycznego zostali wypchnięci poza nawias społeczeństwa, a ówczesne władze dołożyły starań, aby zakłamać o nich pamięć. W konspirację niepodległościową zaangażowanych było od 120 – 180 tyś. osób. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Po wykładzie młodzież zwiedziła wystawę militariów ze zbiorów Michała Jasiaka, który pasjonuje się historią najnowszą. W jego kolekcji zobaczyć można bagnety, pociski, łuski, hełmy, mundury, dokumenty, odznaczenia i wiele innych eksponatów pochodzących z okresu I i II wojny światowej.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |