Naprzeciw problemom współczesnej młodzieży: Barbara Ciwoniuk o swojej prozie

Dodane 26 maja 2015

Książki Barbary Ciwoniuk cieszą się niegasnącym zainteresowaniem młodzieży, dlatego 22 maja br. nasza biblioteka zaprosiła pisarkę na spotkanie z uczniami sępoleńskich szkół.

Autorka opowiedziała o swojej twórczości, czym kieruje się pisząc, i dlaczego wybiera trudne tematy. W jej powieściach można odnaleźć cały wachlarz problemów, które może napotkać młody człowiek: nieudane relacje z rodzicami, pierwsze sercowe kłopoty, brak akceptacji wśród rówieśników czy cyberprzemoc. B. Ciwoniuk napisała pierwszą książkę po wielu latach pracy w biurze. Opowiadała o tym, jakim zaskoczeniem reagowali jej znajomi, kiedy oznajmiła, że obecnie pisze książkę. Jak się potem okazało, była to dobra decyzja i… wydawniczy sukces!

Pierwsza powieść „Igor”, wydana w 2005 roku, napisana została przez życie. Prototypem tytułowego bohatera był syn znajomej B. Ciwoniuk, który miał dysleksję. Pisarka chciała, aby młodzież, która sięgnie po tę prozę, zrozumiała mechanizm dysleksji, i przychylniej patrzyła na rówieśników, u których ją zdiagnozowano. Autorka zwróciła uwagę, że 10 lat temu problem ten był tematem tabu. Uczeń, który zmagał się z zaburzeniem czytania i pisania, był nierozumiany przez kolegów i wykluczany z grupy. B. Ciwoniuk podkreśliła, że wielu dyslektyków osiągnęło życiowy sukces, ponieważ są to bardzo często osoby o ponadprzeciętnej inteligencji i wrażliwości. Pisarka zaznajomiła uczniów z kilkoma spośród 55 zasad amerykańskiego pedagoga Rona Clarka, które zdobyły popularność na całym świecie. Szacunek do siebie i innych ludzi, powinien być fundamentem każdej relacji. To tylko pozorna oczywistość, która jest niekwestionowaną życiową mądrością. O niej zawsze warto pamiętać.

W prozie B. Ciwoniuk można znaleźć drogowskazy, podpowiedzi, dobre rady, z których korzysta młodzież, bo nie o wszystko można zapytać rodzica, nauczyciela czy rówieśników. Dzięki przenikliwej obserwacji rzeczywistości pisarka precyzyjnie szkicuje portrety psychologiczne swoich bohaterów.

Zachęcamy do lektury!

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |