Nie reportażysta, a reporter – Jacek Hugo-Bader już niebawem w bibliotece!

Dodane 27 maja 2015

„Opisuję świat z perspektywy trotuaru. [...] Mnie interesują doły, niziny społeczne. […] Mnie bardziej interesują odrzuceni niż wybrani”* – Jacek Hugo-Bader to czołowy specjalista od reportażu w Polsce. Nasza biblioteka zaprasza na spotkanie z ekspertem od literatury faktu 11 czerwca 2015 r. o godz. 17.00.

J. Hugo-Bader ukończył studia pedagogiczne. Pracował jako nauczyciel historii. W roku 1990 stracił pracę i związał się z „Gazetą Wyborczą”. Został reporterem. Interesuje się Rosją i byłymi krajami Związku Radzieckiego. Na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny i Tybet.

Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany. W latach 1999 oraz 2003 zdobył najbardziej prestiżową wśród branżowych nagród w świecie polskich mediów – Grand Press. W roku 2003 za zbiór reportaży „W rajskiej krainie wśród zielska” został nominowany do Nagrody Nike. W roku 2010 otrzymał Bursztynowego Motyla za książkę „Biała gorączka”. Została ona także wytypowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Pierwsza część tej reporterskiej prozy – „Znikający punkt” opisuje podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Druga „Pułapka na anioły” stanowi komplet reportaży-refleksji, kolekcjonowanych podczas wyjazdów do różnych krajów byłego Sojuza. Zmysł obserwatorski w asyście giętkiego języka i nietuzinkowych puent sprawia, że czytelnik czuje się, jakby razem z J. Hugo-Baderem przemierzał wschodnie zakamarki. W 2012 roku za „Dzienniki Kołymskie” reporter został uhonorowany nagrodą Czwarty Żywioł, przyznawaną głosami publiczności na 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

Wejściówki na spotkanie z J. Hugo-Baderem od poniedziałku

(1 czerwca) można odebrać w bibliotece!

*Cytaty użyte w tekście pochodzą z portalu Culture.pl [Dostęp: 22 maja 2015 r. http://culture.pl/pl/tworca/jacek-hugo-bader]

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |