„Tulipanowy wirus” w Dyskusyjnym Klubie Książki: Uwaga! Zarażamy… pasją czytania!

Dodane 3 czerwca 2015

Pisarski debiut Daniëlle Hermans „Tulipanowy wirus” był tematem poruszonym na comiesięcznym spotkaniu sympatyków literatury Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy naszej bibliotece.

Znakomity kryminał, który został nominowany do nagrody Schaduwprijs, a prawa do przekładu kupiły wydawnictwa z 11 krajów m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Włoch i Niemiec, przyciągnął uwagę czytelników.

Powieść stała się przyczynkiem do ożywionej rozmowy na temat natury ludzkiej. Zestawienie człowieka XVII-wiecznego oraz współczesnego doprowadziło do refleksji, że nasza mentalność na przestrzeni wieków nie zmieniła się, pomimo diametralnych zmian w otaczającej rzeczywistości.

Na zachętę

Tulipomania, która jest kluczową osią dla omawianej lektury, to określenie charakteryzujące zjawisko występujące w Holandii. Przypadło ono na pierwszą połowę XVII wieku. Dotyczyło nieprawdopodobnego wzrostu cen cebulek tulipanów oraz rozprzestrzeniającej się mody na ten gatunek kwiatów. Tulipany w tamtym czasie stanowiły o pozycji społecznej, i postrzegane były jako symbol dobrobytu.

W 2007 roku w Londynie nieznajomy oprawca morduje Franka Schoellera. Umierający trzyma w ręku kilku wiekową księgę tulipanów, która stanowi jedyną wskazówkę dla rozwikłania zagadki. Alek, siostrzeniec zabitego Franka, postanawia wraz z Damianem, który jest antykwariuszem z Amsterdamu, znaleźć mordercę. W wyniku niespodziewanych komplikacji i zagmatwania całej sprawy okazuje się, że walczą nie tylko o poznanie prawdy, ale też o własne życie.

Sprzedano prawa do sfilmowania „Tulipanowego wirusa”, więc za jakiś czas będzie można porównać adaptację do książkowego oryginału!

Choć kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dopiero 24 czerwca br. o godz. 17.00, to już gorąco zapraszamy! Tym razem wspólnie zanurzymy się w lekturze „Motyl” Lisy Genovy.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |