„[…] mają krótkie, ale cudowne życie”* – „Motyl” Lisy Genovy

Dodane 25 czerwca 2015

24 czerwca br. w naszej bibliotece odbyło się comiesięczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na środowych obradach klubowicze dyskutowali o powieści „Motyl” Lisy Genovy, która przez około pół roku gościła na najbardziej prestiżowej liście bestsellerów „New York Timesa” i przyniosła autorce światową sławę.

Książka opisuje historię Alice Howland, spełnionej i szczęśliwej kobiety, na którą niespodziewanie spadła choroba. Pełna energii Alice, która wykłada psychologię na Harvardzie, prowadzi zdrowy i aktywny styl życia. Kiedy stopniowo zaczynają się jej problemy z pamięcią, lekarze podejrzewają, że przyczyną jest zbyt duże obciążenie i stres związany z pracą. Niestety ta diagnoza jest mylna. Alice zachorowała na Alzheimera. Gdyby miała możliwość wyboru, choć nieprawdopodobnie to brzmi, wolałaby być chora na raka. Z tą chorobą można walczyć, jest szansa na wygraną –  w odczuciu głównej bohaterki Alzheimer jest nieodwracalnym wyrokiem, który stopniowo zabierze jej godność i poczucie człowieczeństwa. Choroba ta, z biegiem czasu sprawi, że zapomni nie tylko kim są jej najbliżsi, ale także, kim jest ona sama. Aby zachować w pamięci najważniejsze wspomnienia i informacje, utworzyła folder, który nazwała „Motyl”. To on ma jej pomóc, kiedy spotka ją dezorientacja i zacznie zastanawiać się nad swoją tożsamością.

Powieść Lisy Genovy została zarekomendowana przez National Alzheimer Association z kilku powodów:

„Książka jest również wyjątkowa z tego powodu, że została opowiedziana z punktu widzenia pacjenta, nie opiekuna. Natomiast lwia część informacji, dostępnych na temat choroby Alzheimera, opowiedziana jest z punktu widzenia opiekuna. […] Mając na uwadze fakt, że stworzyłam coś, co Stowarzyszenie uważało za wartościowe, coś, co mogło pomóc uświadomić i pocieszyć miliony ludzi mających do czynienia z chorobą Alzheimera, poczułam palącą potrzebę opublikowania książki”.**

Była to z pewnością trafna decyzja, ponieważ powieść, pomimo swojej trudnej tematyki, została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników. A to m.in. dzięki temu, że „Motyl” jest historią napisaną przez życie. Tylko w Polsce na Alzheimera cierpi aż 300 tysięcy osób. Jak poradzić sobie z chorobą, która sukcesywnie pożera osobowość i zatraca poczucie własnej tożsamości? Jak w jej obliczu dostrzegać piękno świata i cieszyć się z każdego przeżytego dnia? Jak walczyć o szczęście? Nad tymi oraz wieloma innymi pytaniami zastanawiali się klubowicze.

Czy poleciliby książkę Lisy Genovy? Tak – wszystkim, którzy pragną zastanowić się nad sensem własnego życia. Powieść stanowi przyczynek do rozmyślań nad fenomenem ludzkiej egzystencji i jej sensem, w pełnym pędu i zgiełku świecie.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki już we wrześniu.

Serdecznie zapraszamy!


* Lisa Genova, Motyl, Poznań 2014, s. 156.

** Lisa Genova, Rozmowa z Lisą Genovą [w:] Motyl, Poznań 2014, s. 403-404.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |