Literatura niderlandzka pod lupą Dyskusyjnego Klubu Książki

Dodane 14 września 2015

Działający przy naszej bibliotece Dyskusyjny Klub Książki miał zaszczyt gościć, pracownika naukowego Zakładu Studiów Niderlandzkich i Południowoafrykańskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, profesora Pawła Zajasa.

Warsztatowe spotkanie rozpoczęło się od pełnego ciekawostek wykładu na temat literatury niderlandzkiej. Pan Profesor często gości w Holandii, więc podzielił się z klubowiczami interesującymi obserwacjami. Holendrzy nie boją się inwestować w branżę wydawniczą, czyniąc z niej prężną gałąź przemysłu kulturalnego. Raz w roku wybierają pisarza, którego nowele publikują i wydają w 500 tys. darmowych egzemplarzach. Taka nowela stanowi bilet wstępu do różnych kulturalnych instytucji oraz pozwala na korzystanie z całej gamy przywilejów – np. darmowego transportu wybranymi środkami komunikacji. Holendrzy piszą o rzeczach, które dobrze znają lub są ich świadkami. Stąd też bardzo popularna jest u nich literatura faktu, ciesząca się czytelniczym powodzeniem za granicą.

Po wykładzie rozpoczęła się część ściśle warsztatowa – dotycząca powieści autorstwa holenderskiego pisarza Franka Westermana „Czysta biała rasa”. Książka przedstawia genezę gatunku szlachetnej rasy koni. Lipicany to konie, które łączą w sobie siłę, grację, oddanie oraz inteligencję. Na grzbietach tych zwierząt prezentowały się osoby piastujące najwyższe stanowiska państwowe. Dlatego też opowieść o dziejach gatunku lipiańskich koni stanowi okazję do wyprawy w przeszłość. „Czysta biała rasa” to zaproszenie do przyjrzenia się historii wojen, żądzy władzy i dumy. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dostrzegli urok powieści Westermana, choć przyznali, że ze względu na nagromadzenie historycznych faktów i wielowątkowość, powieść należało przeczytać uważnie.  Na polskim rynku wydawniczym dostępne są jeszcze dwie książki tego autora: „Inżynierowie dusz” oraz „Ararat”. Ta ostatnia została nominowana do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Spotkanie z Panem Profesorem przedstawiło nam nowe, nieznane, a zarazem bardzo ciekawe oblicze literatury niderlandzkiej.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 30 września br. o godz. 17.00. Rozmawiać będziemy o powieści Ludwiki Włodek „Wystarczy przejść przez rzekę”, która przeniesie nas w realia postsowieckiej Azji Środkowej.

Serdecznie zapraszamy!

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |