Poranek poetycki z Maciejem Robertem

Dodane 28 września 2015

Czym jest pisanie? Czym jest poezja? Poeta… kto to taki? Istnieją interpretacje dobre i złe? Na te oraz wiele innych pytań interesująco odpowiedział gość naszej biblioteki – Maciej Robert.

Maciej Robert jest jednym z pięciu nominowanych poetów do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej 2015. W ramach programu edukacji kulturalnej „Warsztaty słowa”, prowadzonego przez Fundację ustanowioną na mocy testamentu noblistki, spotyka się z uczniami szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce i opowiada o poezji w niebanalny sposób.

Rozmowa była pełna ciekawych spostrzeżeń na temat statusu poezji we współczesnym świecie. Staraliśmy się obalić stereotypowe myślenie o niej, jako o czymś odległym, patetycznym i dostępnym tylko wybranym. Współczesna poezja opowiada o życiu człowieka XXI wieku, zakotwiczonego w obecne realia – dzięki temu staje się bliższa człowiekowi i otwiera szerokie pola interpretacyjne. „Ilu czytelników – tyle interpretacji” – nie musimy obawiać się, czy odgadniemy „Co poeta miał na myśli”, ponieważ wiersz oderwany od niego zaczyna żyć „własnym życiem” i nie można go ubezwłasnowolnić.

Najważniejsze to czerpać radość z czytania poezji, odnajdywać w niej inspiracje i rozszerzać swoje intelektualne horyzonty. Być wrażliwym na jej piękno, ale także nie bać się o niej mówić i z nią eksperymentować. Spotkanie z Maciejem Robertem było interesującą lekcją o poezji w praktyce. Krążące o pisaniu mity, utarte frazy w konfrontacji ze zdaniem poety mogły wpłynąć na zmianę myślenia o poezji i zachęcić do jej czytania.

Uczniów sympatyzujących z poezją zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez Fundację im. Wisławy Szymborskiej. Składa się on z trzech kategorii: praca krytyczna (poświęcona dowolnemu poecie żyjącemu w XX wieku), plakat promujący czytelnictwo przygotowany w wersji elektronicznej oraz fanpage prowadzony na Facebooku (poświęcony poezji XX wieku, dotyczący promocji czytania oraz analiz poetyckich). Więcej informacji znajduje się na stronie: nagrodaszymborskiej.pl.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |