Powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Dodane 2 października 2015

Już za nami pierwsze, powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece. Po dwumiesięcznej przerwie klubowicze pochylili się nad zbiorem reportaży Ludwiki Włodek „Wystarczy przejść przez rzekę”.

Ludwika Włodek jest specjalistką od Azji Środkowej, którą zajmuje się od kilkunastu lat. Tych terenów dotyczyła również praca doktorska, napisana przez dziennikarkę i socjolożkę. „Wystarczy przejść przez rzekę” opowiada o życiu w poradzieckiej Azji Środkowej. Dzięki plastycznemu opisowi czytelnik ma szansę poznać m.in. Tadżykistan, Kirgistan czy Kazachstan z zupełnie innej perspektywy. Przytoczone historie – np. kobiety, która zajmowała się fotografią i została posądzona o oczernianie własnego narodu czy nauczyciela historii, który trudni się poganianiem bydła – przedstawiają rzeczywistość mieszkańców byłych republik radzieckich. Książka w gronie klubowiczów wywołała ożywioną dyskusję: jak to możliwe, że ludzie żyjący w trudnych warunkach nie tracą pogody ducha, są życzliwi i gościnni? Dlaczego wciąż dochodzi tam do wojen domowych i brakuje osoby, która potrafiłaby odbudować zdewastowane wieloletnimi zamieszkami miasta i wprowadzić długo wyczekiwany pokój?

Ludwika Włodek w jednej z audycji radiowych wyjaśniła, czym inspirowany był tytuł książki: „To niedosłowny cytat z mojego rozmówcy, komunisty tadżyckiego, który mówił, że wystarczy przejść przez rzekę (…), żeby zobaczyć, jak bardzo różni się Azja Środkowa od Afganistanu i ile władza radziecka dała Azji Środkowej”.* Aby przybliżyć tematykę Azji Środkowej, poznać mechanizmy myślenia jej mieszkańców oraz przyjrzeć się ich kulturze „Wystarczy tylko przeczytać książkę Ludwiki Włodek”. Gorąco polecamy!

Kolejne spotkanie klubowiczów już 28 października 2015 r. o godz. 17.00. Rozmowy skupią się wokół „Drzewa migdałowego” autorstwa Michelle Cohen Corasanti. Serdecznie zapraszamy!

*„Wystarczy przejść przez rzekę” –  opowieść o Azji Środkowej (Audycja: Do południa/Trójka). Prowadził: Michał Nogaś [Dostęp: 01.10.2015 r. http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/1307276,Wystarczy-przejsc-przez-rzeke-opowiesc-o-Azji-Srodkowej]

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |