Wojciech Jagielski: o dziennikarskiej pasji, zebranych doświadczeniach i najnowszej książce

Dodane 8 października 2015

Wojciech Jagielski, znany polski dziennikarz i pisarz, gościł w naszej bibliotece. Licznie przybyła na spotkanie publiczność miała szansę wysłuchać opowieści i doświadczeń reportera, który jako korespondent był obserwatorem ponad 50 wojen i konfliktów.

Rozmawialiśmy o naturze dziennikarstwa oraz roli osoby wykonującej ten zawód. Jedni mówią, że zadaniem reportera jest świat opisywać, a drudzy, że dziennikarz powinien świat zmieniać. Zdaniem W. Jagielskiego należy te dwie kwestie rozgraniczyć. Od reportera wymaga się rzetelnej informacji i to jest jego głównym celem. Jeśli chciałby świat zmieniać, to powinien raczej zmienić specjalność – otworzyć fundację charytatywną lub inną działalność dobroczynną. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby w konsekwencji przeczytanego artykułu, ktoś zajął się konkretnym problemem. Jednak sam dziennikarz powinien skupić się głównie na rzetelnym i bezstronnym przekazie informacji – a każde zaangażowanie niesie ryzyko opowiedzenia się po któreś ze stron, tym samym zaprzecza obiektywizmowi.

Najnowsza książka W. Jagielskiego – „Wszystkie wojny Lary” ukazała się na rynku wydawniczym we wrześniu. Zaproszony gość opowiedział jak wyglądała praca nad nią i dlaczego zdecydował się opisać właśnie historię Lary. Zaprzeczył jakoby książka ta celowo miała obnażać mechanizm powstawania religijnego fanatyzmu – przede wszystkim miała być opowieścią o matce, która za wszelką cenę pragnęła uchronić swoje dzieci przed okrucieństwami wojny.

Po spotkaniu publiczność chętnie zadawała pytania – m.in. o strach, który mógł towarzyszyć W. Jagielskiemu podczas wypraw w nieznane; o to, w jaki sposób udawało mu się wracać do prozaicznej codzienności po wyjazdach służbowych; czy zdarzało mu się mentalnie być w miejscach, które opuścił. Odpowiedzi na te kwestie poznali przybyli na spotkanie goście, a rozmowy toczyły się nadal podczas udzielania przez W. Jagielskiego wpisów do książek.

Niezwykle miło było gościć reportera, o którego twórczości wypowiedział się następująco „cesarz” tego gatunku, Ryszard Kapuściński: „Pisarstwo Jagielskiego to świetna kontynuacja, doskonałe rozwinięcie i wzbogacenie wszystkiego, co najlepsze w polskim i europejskim reportażu”*. W połączeniu z niezwykłą serdecznością oraz skromnością, nie sposób dziwić się młodym dziennikarzom, że dla wielu z nich W. Jagielski stanowi niekwestionowany autorytet.

Spotkanie z pisarzem odbyło się w ramach programu „Godzinami o książkach” organizowanych przez Dyskusyjny Klub Książki.

* Cytat pochodzi ze strony: Instytut Książki [Dostęp: 8 października 2015; http://www.instytutksiazki.pl/autorzy-detal,literatura-polska,1615,jagielski-wojciech.html]

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |