Link do przyszłości – warsztaty kodowania w bibliotece

Dodane 23 października 2015

Wczoraj w naszej bibliotece odbyły się warsztaty w ramach programu: Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod okiem specjalisty od kodowania, Michała Kłosińskiego, zapoznali się z językiem Scratch oraz stworzyli aplikację do sterowania robotem.

Zajęcia rozpoczęły się od zabawy polegającej na poprowadzeniu jednego z uczniów do wyznaczonego celu. Założył on czapkę w taki sposób, by uniemożliwiała  widzenie – musiał opierać się na usłyszanych wskazówkach, by wykonać zadanie. Okazało się, że konstruowanie poleceń wcale nie jest łatwą czynnością. Instrukcje musiały być konkretne i jednoznaczne. Ćwiczenie to uzmysłowiło młodzieży, na czym polega programowanie, i jak ważna jest precyzja w formułowaniu komunikatów. Podczas warsztatów miał miejsce wyścig zaprogramowanymi przez nich robotami, które musiały pokonać labirynty pełne przeszkód. Połączenie nauki z zabawą wywołało wiele pozytywnych emocji – rywalizacja robotów była ożywiona, podobnie jak atmosfera towarzysząca ich potyczkom. Część uczniów prowadziła zaprogramowane roboty „na smyczy” (trzymając kabel łączący robot z komputerem) przez tor przeszkód, a pozostali kibicowali drużynom.

Mamy nadzieję, że warsztaty były dla młodzieży inspirujące i zapoczątkowały ich przygodę z programowaniem!