„Poetyckie prze -Twory”

W sobotę, 7 listopada br., w murach sępoleńskiej biblioteki rozbrzmiały dźwięki gitary, śpiew i słowa poezji… Spotkanie było połączeniem recitalu poezji śpiewanej, spotkania autorskiego i rozmów o poezji. W ten magiczny świat zabrali nas bohaterowie wieczoru – Ewa Poniznik i Zbigniew Wojciechowicz.

Młoda poetka – Ewa Poniznik – pochodzi z Sępólna Krajeńskiego, mieszka i pracuje w Gdańsku.  Jest absolwentką Filologii rosyjskiej i Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, stypendystką Instytutu im. A.S. Puszkina w Moskwie, obecnie na II roku Filologicznych Studiów Doktoranckich UG. Na swoim koncie ma wyróżnienia i nagrody ogólnopolskich konkursów poetyckich i turniejów jednego wiersza. Jej wiersze były tłumaczone na język białoruski. Publikowała w „Blizie”, „Autografie”, białoruskim dodatku do gazety „Nowy Czas”, „Literaturnaja Biełarus” oraz w antologiach pokonkursowych.
W 2011 wydała arkusz poetycki „czas teraźniejszy niesumienny”.

Zbigniew Wojciechowicz w przerwach pomiędzy pisaniem wierszy uczy w szkole, gra na gitarze, śpiewa, fotografuje i wędruje po górach. Obecnie mieszka w Policach. Na swoim koncie ma dwa tomiki wierszy: „Anioły Bliźniacze” i „ORWO”. W druku trzeci – „Dulszczynea”. Publikował m.in. na łamach: „Portretów”, „Toposu”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Pograniczy” i w kilku pokonkursowych antologiach. Śpiewa własne piosenki oraz piosenki znanych i uznanych.

Podczas spotkania autorzy na przemian prezentowali własne utwory. Opowiadali o swojej twórczości. Zaśpiewali też wspólnie piosenkę w języku rosyjskim „Podmoskiewskie wieczory”. Spotkanie przeniosło słuchaczy do świata poetyckich uniesień,  rozmarzenia i wesołej zabawy. Miłośnicy poezji mogli również za symboliczną kwotę nabyć tomiki wierszy Zbigniewa Wojciechowicza. Mamy nadzieję, że sympatyczna atmosfera wieczoru udzieliła się wszystkim uczestnikom i ten nastrój zabrali ze sobą do domu…

 

Więcej aktualności

Dom pełen poezji…
We wtorkowe popołudnie, 3 listopada br., Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim, w ramach obchodów XVII Powiatowego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej,  gościła Stefana Pastuszewskiego – pisarza i wydawcę,  założyciela miesięcznika literackiego „Akant”, autora licznych opowiadań, zbiorów wierszy tłumaczonych na wiele języków, w tym m.in. na język bułgarski, czeski, niemiecki i ukraiński. Laureat szeregu nagród, ... „Poetyckie prze -Twory”
Czytaj więcej...
„Drzwi” według Mirosława Rzeszowskiego
W poniedziałkowe popołudnie, 9 listopada br., nasza biblioteka zaprosiła mieszkańców miasta do starej wozowni czyli sali wystawowej CAS, na kolejną już imprezę kulturalną. Tym razem był to wernisaż wystawy fotograficznej Mirosława Rzeszowskiego pt. „Drzwi do świata”.
Czytaj więcej...