Akcja Żonkile

Dodane 12 kwietnia 2016

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”.

Żonkile symbolizują szacunek, nadzieję i pamięć o bohaterach powstania z 1943 roku.  Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od  anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
W związku z tymi wydarzeniami w dniu 19 kwietnia 2016 roku o godzinie 12.30 w bibliotece odbędzie się internetowa premiera filmu pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim.” Biblioteka oprócz filmu oferuje pakiet materiałów edukacyjnych do zrealizowania z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych lub średnich.

Film o powstaniu w getcie warszawskim składa się z trzech spójnych części. Pierwsza – przedstawia sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania. Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |