Bydgoszcz okiem komisarza Gajewskiego

Dodane 26 kwietnia 2016

We wtorek 12.04.2016r. gościem sępoleńskiej biblioteki był Jarosław Jakubowski, który spotkał się z czytelnikami i promował swoją najnowszą książkę pt. „Rzeka zbrodni”.

Autor przedstawia czytelnikowi malownicze miasto nad przepiękną Brdą w wyzwolonym okresie po I wojnie światowej. Poznajemy więc bydgoską policję, w której brakuje nowych sił, lecz nie brakuje wiary w nowe, mocne państwo polskie. Zbrodnia, do której dochodzi na należącej do niemieckiej rodziny barce, wstrząsa nie tylko obywatelami Polski, ale przede wszystkim Niemiec, którzy uważają ją za swoiste naruszenie traktatu wersalskiego i akt zemsty na ich narodzie. Atmosfera się zagęszcza, a sprawca jest wciąż na wolności. Czy uda się odnaleźć sprawiedliwość?

Gorąco rekomendujemy książkę, przedwojenny  Bromberg- klein Berlin- ma swoje mroczne tajemnice. Jakubowski dopracował szczegóły topograficzne, a poruszanie się po mieście ułatwia mapa na wewnętrznej okładce. Dosłownie przenieść  się można w  ulubione miejsca w nieznanych  dawnych czasach, słysząc turkot dorożek, nielicznych automobili i wskakując do tramwaju razem z bohaterami. Warto spojrzeć  na miasto inaczej!  Spotkanie poprowadził Andrzej Ossowski, który znając autora osobiście odsłonił przed nami ważniejsze etapy i wydarzenia życia literackiego naszego gościa. Dziś Jarosław Jakubowski pracuje w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy i pełni funkcję rzecznika prasowego Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Na spotkaniu osobiście odczytał najciekawsze fragmenty książki. Jak sam mówi, napisanie powieści było związane z  pracą detektywa, korzystał ze starych planów miasta, albumów, prasy z tamtej epoki, książek adresowych. Pisarz uchylił rąbka tajemnicy zdradzając, że w głowie rodzi się pomysł na kolejną część z komisarzem Gajewskim. I na razie jest tylko pomysł, bo jak powiedział: „…nie chcę się stać maszynką do pisania…”

Książka sprowokowała słuchaczy do ożywionej dyskusji na temat kondycji miasta „wczoraj i dziś”, przedwojennych walorów krajobrazowych, rynku wydawniczego.

Jarek Jakubowski poza powieściopisarstwem jest autorem kilku tomów wierszy m.in.: Pseudo, Ojcostych, Święta woda oraz wyboru sztuk teatralnych Generał i inne dramaty polityczne. Może się również poszczycić tytułem trzykrotnego laureata nagrody Strzała Łuczniczki za najlepszą bydgoską książkę roku. Należy do zespołu redakcyjnego dwumiesięcznika literackiego „Topos” i do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Koronowie.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |