„Znaki szczególne” – trochę o książce…

W ostatnią środę kwietnia 2016 r. miłośnicy dobrej książki, zrzeszeni w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dorosłych działającym w naszej bibliotece, po raz kolejny spotkali się, aby podyskutować o ostatnio przeczytanej lekturze. Tym razem tematem spotkania była książka Pauliny Wilk „Znaki szczególne”.

Książka stanowi prywatny zapis dorastania w czasie demokratycznych przemian. Ostatni obywatele PRL, a jednocześnie pierwsi obywatele wolnej Polski – są generacją szczególną. Przecięci na pół, starzy i nowi zarazem. Wychowani w poczuciu równości i oswojeni z niedostatkiem, ale dorastający w atmosferze rywalizacji i wielkich szans. Nie w pełni nowocześni, bo także nieco staromodni. Autorka, urodzona w 1980 roku była jednym z dzieci porwanych przez wir przemian i jak wszystkie dzieci transformacji, nosi własne znaki szczególne. Z perspektywy czasu ogląda własne dzieciństwo, dorastanie i dorosłość, opisuje też losy rodziny, sąsiadów i bliskich, by zrozumieć, jak głęboka, wszechobecna – i niezakończona – jest transformacja życia w Polsce. Powrót na podwórko to okazja, by z przeszłości zabrać wszystko, co potrzebne teraz w nowym, ale niekoniecznie lepszym świecie: czas wolny, wspólną przestrzeń, zdolność bycia razem i budowania kompromisów.

Nasi czytelnicy stwierdzili, iż jest to osobista i poruszająca historia do rodzinnego czytania, która pozwala na nostalgiczne spojrzenie wstecz. Świetna książka, napisana lekkim stylem i językiem, którą warto przeczytać. Kolejne spotkanie z ciekawą książką już niebawem.

Dla wszystkich spragnionych nowych doznań intelektualnych mamy niespodziankę…

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką m.in. cyklu książek „Cukiernia pod amorem”, które odbędzie się 10 maja o godz. 17–tej w sępoleńskiej bibliotece. Już dziś serdecznie zapraszamy!

 

 

Więcej aktualności

Porucznik Borewicz zgłosił się w Sępólnie Krajeńskim
Porucznik Borewicz zgłosił się w Sępólnie Krajeńskim. Gośćmi w Sępólnie Krajeńskim byli Bronisław Cieślak, dziennikarz i aktor oraz Piotr Piotrowski, autor książki „07 zgłasza się – opowieść o serialu”. Spotkanie w dniu 21 kwietnia br. w sępoleńskiej bibliotece poprowadził  pisarz i animator kultury ,Dariusz Rekosz.
Czytaj więcej...
Niespodzianki na chodniku…
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji sępoleńska biblioteka zaprosiła mieszkańców do udziału w akcji „Twój cytat o książce i czytaniu”. Wspólnie wybieraliśmy najciekawsze cytaty, wybieraliśmy dla nich odpowiednią oprawę i miejsca w przestrzeni miasta, które są najchętniej odwiedzane przez spacerowiczów ; sępolan, ich gości  turystów.
Czytaj więcej...