Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” – już po debacie lokalnej w Sępólnie Krajeńskim

Dodane 17 maja 2016

O aktywności obywatelskiej – w bibliotekach .

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie udzielili uczestnicy debaty, która 16 maja 2016 roku odbyła się w naszej bibliotece, a także w 49 innych miejscowościach w całej Polsce.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim. – Organizatorzy na miejsce debat wybrali biblioteki, ponieważ są nie tylko lokalnym centrum dostępu do informacji i wiedzy, ale także przestrzenią spotkań – tak potrzebnych zwłaszcza w mniejszych miejscowościach – mówi Grażyna Kędzierska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim.

Debata w Sępólnie Krajeńskim odbyła się 16 maja 2016 r. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządu, reprezentanci lokalnych instytucji i organizacji, a także mieszkańcy : od młodzieży po seniorów.

Spotkanie miało formę dwugodzinnego warsztatu, który prowadziła Beata Pawłowicz z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego i biznesu .

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |