Wakacyjne podróże po literaturze

Dodane 29 sierpnia 2016

Podróżować można na różne sposoby – samolotem, autokarem, rowerem…

A w bibliotece wyruszyć można w podróż po literaturze. Świat jest wielką księgą, w której jeden rozdział objaśnia drugi. Każda podróż nieodzownie łączy się z mniejszą lub większą przygodą. Tak też było podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych  zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim.

Przez pierwsze dwa tygodnie sierpnia dzieci brały udział w różnorodnych zajęciach, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Młodzi uczestnicy letniego wypoczynku mieli okazję codziennie wyruszać w inną podróż, poznawać obce kraje i ich kulturę, przeżywać  różne przygody.

Bez względu na pogodę czy miejsce letniego wypoczynku okazało się, że  wakacyjne leniuchowanie z książką jest podwójnie przyjemne. Zawsze i o każdej porze mogliśmy udać się na wyprawę. Tym razem wędrowaliśmy z palcem po mapie i po terenie naszego miasta.

Bajkowe podróże rozpoczęła księżniczka Matylda – strażniczka magicznej biblioteki. Dzieci miały okazję nie tylko wysłuchać wspaniałych opowieści takich jak: Bajka o ciepłym i puchatym, Smutny Królewicz, Wróżka, Bajka o pszczółce, ale także same tworzyły dalsze losy bohaterów. W swoich podróżach poszukiwaliśmy skarbów, wędrowaliśmy tropem skrzydlatych piękności – motyli. W utrwaleniu tego piękna pomagał nam Pan Marcin Kujawa oraz młodzi pasjonaci fotografowania, dzięki którym powstała przepiękna galeria zdjęć.

Pani Grażyna Witczak z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego opowiadała nam o mieszkańcach łąki i nie tylko…  Wraz z Minionkami wyruszyliśmy na Olimpiadę, biorąc udział w zabawach sportowych. Uczyliśmy się trudnej sztuki cyrkowej oraz tego co można wyczarować z kolorowych balonów. Wszystko to za sprawą wolontariuszy EVS – Marcello Gakone (Włochy), Mindia Tarkhelidze (Gruzja), Diego Volero Martinez (Hiszpania), Kateryna Shpytalenko (Ukraina).

W magiczną podróż wyruszyliśmy także do Family Parku, gdzie wraz z animatorem spędziliśmy czas na wspólnej zabawie. W Leśnym Parku – Mielęcinku – nawiązując do wcześniej zdobytych informacji z książek –  poszukiwaliśmy dzikiej zwierzyny.

O tym, że warto czytać komiksy przekonał nas Pan Piotr Wysocki – pasjonat tego rodzaju literatury. Pan Piotr już w dzieciństwie zafascynował się komiksem. A wszystko zaczęło się od biblioteki… o czym ciekawie opowiedział. Dzieci stwierdziły, że gdyby komiks był lekturą szkolną z pewnością szybciej poznaliby przedstawioną treść i byłaby to najchętniej czytana lektura.

Mamy nadzieję, że tegoroczne wakacje w bibliotece spełniły oczekiwania dzieci i natchnęły je do kolejnych poszukiwań po świecie literatury. Zapraszamy zatem do biblioteki!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |