Antyczny Rzym i miłość w czasach pierwszych Chrześcijan, czyli Narodowe Czytanie 2016

Dodane 6 września 2016

W ubiegły piątek Plac Wolności w Sępólnie na kilka godzin przeniósł się w czasie 2 tysiące lat wstecz, a wszystko za sprawą naszej Biblioteki.

Wśród barwnych dekoracji, nawiązujących do czasów Nerona, lokalni oficjele i rządcy oraz uczniowie i współpracownicy – wystrojeni, jak na epokę przystało – wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2016. Lekturą tegorocznej edycji (wybraną podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji) było „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza. Dzieło, które przybliżyło autora do Literackiej Nagrody Nobla niesie ze sobą uniwersalne wartości, jak walka dobra ze złem i zwycięstwo ducha wolności nad tyranią. „To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei” – pisał w liście do rodaków Prezydent Andrzej Duda, który obejmuje patronatem Narodowe Czytanie.

Tym razem pogoda nie pokrzyżowała nam planów i w promieniach wrześniowego słońca przechodnie mogli się wsłuchać w słowa książki oraz muzykę fletu, na którym grała Daria Rogalińska. Nie lada gratkę dla widzów przygotowali strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sępólnie Krajeńskim. W czasie odczytywania fragmentu o płonącym Rzymie rozniecili ogień, dzięki czemu oczom zaskoczonych widzów ukazał się pożar z prawdziwego zdarzenia, a podkład muzyczny Włodzimierza Heysera spotęgował wrażenia. Słuchający „Quo Vadis” mogli także wziąć udział w zabawie. W specjalnie przygotowanym namiocie czekały na nich stroje z epoki Imperium Romanum i pani Lucyna z aparatem, a z Kancelarii Prezydenta otrzymaliśmy pieczęć upamiętniającą tegoroczne Narodowe Czytanie. Czytelnicy, którzy przynieśli ze sobą egzemplarze powieści, mogli wbić okolicznościowy stempel.

W tym roku do wspólnego czytania zaprosiliśmy Burmistrza Sępólna Krajeńskiego Waldemara Stupałkowskiego, Starostę Powiatu Sępoleńskiego Jarosława Tadycha, Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Charta, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Gabrielę Malczewską, Dyrektora ZOOS Marka Tymeckiego, radną Annę Miczko, Prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Zofię Świerczewską, Zastępcę Nadleśniczego Nadleśnictwa Lutówko Wiolettę Rogowską, Przewodniczącą Zarządu Osiedla nr 1 Mariolę Mosiądz-Śmigiel oraz wolontariuszkę z Ukrainy Katerynę Shpytalenko, wolontariuszki Agnieszkę Giersz i Roksanę Sztanderę, a także młodzież z ZS nr 1 wraz z nauczycielką Jolantą Orzłowską.

Pragniemy gorąco podziękować wszystkim, którzy włączyli się do organizacji Narodowego Czytania 2016. Dziękujemy lektorom, na czele z włodarzami miasta i powiatu, strażakom za urozmaicenie wydarzenia, pracownikom ZTiU za obsługę logistyczną, panu Andrzejowi Ossowskiemu za zdjęcia oraz przybyłym widzom, dla których co roku inscenizujemy Narodowe Czytanie.

Zapraszamy w 2017 roku na następną edycję!

Krótki filmik z Narodowego Czytania 2016 dostępny pod linkiem:

https://youtu.be/5PPtl6MUQsk

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |