O „Basi” z Zofią Stanecką

Dodane 6 października 2016

W środę, 5 października, naszą bibliotekę odwiedziła Zofia Stanecka, autorka bajek i opowiadań dla dzieci. W spotkaniu autorskim tłumnie uczestniczyli przedszkolaki i uczniowie z Sępólna i okolicznych szkół.

Mali czytelnicy mieli okazję osobiście poznać autorkę serii książek o małej dziewczynce Basi. Jej perypetie są pełne humoru, a zarazem pouczające. Zofia Stanecka podczas spotkania z dziećmi szybko załapała z nimi kontakt. Opowiedziała o początkach swojej twórczości, jak wygląda jej codzienna praca, a także o tym skąd czerpie pomysły. Przy okazji maluchy dowiedziały się jak powstaje tekst i jaką drogę musi przebyć, by trafił do czytelników w formie książki. – Książka to drzwi do innego świata. Jej powstawanie można porównać do gotowania: zaczynamy od podstawowych składników, a kończymy na doprawianiu, dopieszczaniu – stwierdziła Zofia Staniecka. Pisarka rozmawiając z wielbicielami jej książek pobudzała ich wyobraźnię. Dzieci włączyły się do rozmowy i próbowały określić jak wyglądałby ich niewidzialny kot. Pani Zosia świetnie zainscenizowała scenki z życia Basi, pomagając sobie małymi pacynkami. Tym samym pokazała swój talent aktorski. Wykazała się dużą cierpliwością, odpowiadając na wszystkie pytania.

Najmłodsi uczniowie i przedszkolaki już wcześniej wcieliły się role ilustratorów. Biblioteka zorganizowała dla nich konkurs plastyczny „Basia – moja przyjaciółka”. Stworzone przez dzieci prace zostały zaprezentowane i nagrodzone przez gościa. Każda grupa ilustratorów, która wzięła udział w konkursie otrzymała na pamiątkę opowiadania z serii „Basia” z dedykacją. Na koniec spotkania można było nabyć książki wraz z autografem pisarki.

Zofia Stanecka zapadnie w pamięć jako ciepła i wyrazista osobowość. Jej wizyta zgromadziła bardzo liczną, ale i wymagającą publiczność.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |