Ciao Italia!

Dodane 31 października 2016

W czwartek nasza biblioteka rozpoczęła cykl spotkań Klubu Małego Podróżnika. Na pierwszych zajęciach dzieci poznały kulturę i kuchnię Włoch.

Mali klubowicze nie od razu znaleźli Italię na globusie i w atlasie. Zaciekawił ich kształt państwa przypominający damski but. Przy okazji dzieci poznały księgozbiór związany z tym słonecznym państwem. Z prezentacji multimedialnej przygotowanej przez panią Lucynę można było dowiedzieć się o dziedzictwie kulturowym Włoch, zwyczajach kulturowych, kulinariach, znanych osobowościach, klubach piłkarskich i modelach aut. Niemal każdy połamał sobie język, starając się przeczytać najdłuższy włoski wyraz ‘precipitevolissimevolmente’, co oznacza ‘na łeb, na szyję’. Ciekawostką jest również fakt, że we Włoszech świątecznych prezentów nie przynosi dzieciom św. Mikołaj, a wróżka Belfana o dosyć strasznym wyglądzie, przypominająca bardziej czarownicę niż wróżkę. Najwięcej emocji wywołała konkurencja polegająca na nawijaniu nitek makaronu (z wełny) na widelec. Dzieci miały również za zadanie pokolorować pizzę i pociętą ułożyć na nowo. Przy tej pracy na myśl wszystkim przyszła prawdziwa pizza. Słychać było tylko: ”Ale bym sobie taką zjadł(a)…”

Następne listopadowe spotkanie z pewnością będzie równie ciekawe. Poznamy kolejne europejskie państwo. Jak widać, połączenie nauki i zabawy to najlepszy przepis na udane zajęcia biblioteczne.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |