„Okno” oczami młodych

Dodane 8 listopada 2016

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w sępoleńskiej bibliotece rozpoczął się od wernisażu fotografii pt. „Okno”. Swoje prace wystawili uczniowie ZS nr 1 w Sępólnie – podopieczni pani Jolanty Orzłowskiej, opiekunki koła fotograficznego.

Na otwarcie wystawy przybyli nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale również przedstawiciele samorządowi, nauczyciele, organizatorzy TKCh, fotografowie i mieszkańcy miasta.

Z zaproszenia na wernisaż skorzystali burmistrz Waldemar Stupałkowski, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Jagodziński, radna Irena Miczko, dyrektor ZOOS Marek Tymecki, dyrektor ZS nr 1 Katarzyna Kolasa, uczniowie szkoły, nauczyciele i mieszkańcy miasta. Poniedziałkową wystawę fotografii otworzyła dyrektor Biblioteki Publicznej w Sępólnie Grażyna Kędzierska, przypominając historię okien i ich symbolikę w literaturze i malarstwie. Powitała licznie zgromadzonych gości, wyróżniając przy tym młodych autorów zdjęć, a byli to: Agata Bartczak, Agnieszka Leśniewska, Igor Siekierka, Julia Ringwelska, Kacper Górski, Klaudia Lubińska, Magdalena Borowicz, Maria Źróbek, Mikołaj Jędrzejczak, Weronika Panuś oraz Wiktoria Kołata.

Adepci fotografii zebrali same pochlebne opinie. Zaproszeni goście chwalili ich za to, że potrafią znaleźć sobie tak rozwijające zajęcie. Podkreślili, że na co dzień każdy z nas mija te okna, ale dopiero teraz, oglądając zdjęcia, można zobaczyć w nich coś niezwykłego  – Dzieci zrobiły naprawdę dobre zdjęcia, wyłapały ciekawe okna. Jestem bardzo z nich dumna. Nie trzeba ich do niczego zmuszać, sami wymyślają tematy. Wrażenie robi na mnie także ekspozycja zdjęć. Wchodząc, wydaje się, że to wystawa trójwymiarowa.- powiedziała opiekunka grupy koła fotograficznego w ZS nr 1 pani Jolanta Orzłowska. Pytając samych autorów o ich zdjęcia, nie spodziewaliśmy się, że tak dojrzale będą opowiadać na temat swoich prac. – Długo szukaliśmy odpowiednich okien. Ja kierowałem się przede wszystkim światłem i kontrastem barw, np. dachu o kolorze ceglastym podświetlonym przez słońce z ciemnoniebieskim niebem. – wyjaśniał Mikołaj Jędrzejczak. Zwracałem uwagę na architekturę okien. Odrzuciłem te nowoczesne, bardziej zainteresowały mnie te stare okna. Dla niektórych są one zwykłe, zaniedbane, ale często można w nich odnaleźć drugie dno, zwłaszcza gdy ujęcie jest dobrze skomponowane. Fotografią zajmuję się od półtora roku. Przez ten czas dużo się nauczyłem. Na razie to moje hobby. – mówił Igor Siekierka. Dla mnie również fotografia to pasja, ale możliwe, że zwiążę z nią przyszłość zawodową. – dodała Magdalena Borowicz. Na wernisażu dla młodych pasjonatów ważna była obecność ich rodziców. – Igor zaskakuje nas cały czas. Jestem z niego dumny. – powiedział z nieukrywanym wzruszeniem Tomasz Siekierka, tata Igora. Młodych artystów nie o mieszkał również docenić sępoleński fotograf Waldemar Lamparski, który zauważył, że widzą oni więcej niż inni.

Już dziś widać, w nastoletnich fotografach, początkujących artystów. Żeby się o tym przekonać, warto obejrzeć powstałe prace. Wystawę można oglądać do 18 listopada w czytelni dla dorosłych w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |