Droga do niepodległości 1918 roku

Dodane 10 listopada 2016

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości w Bibliotece Publicznej im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim odbył się wykład pt. „Droga do niepodległości 1918 roku”. 

Prelegentem był dr Przemysław Wójtowicz z bydgoskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, słuchaczami zaś – młodzież z sępoleńskich szkół. Dr Wójtowicz w czasie swojej prelekcji w bardzo obrazowy i przystępny sposób przedstawił zgromadzonym uczniom cały długi i skomplikowany proces odzyskiwania przez
Polskę niepodległości. Nie jest bowiem tak, że 11 listopada 1918 roku, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przywrócono Polskę do życia. Jest to data symboliczna, za którą tak naprawdę kryją się lata starań i walki o odzyskanie Ojczyzny. Dr Wójtowicz opowiedział zebranym o każdym z etapów kształtowania się II Rzeczypospolitej. Najwięcej uwagi poświęcił oczywiście wydarzeniom rozgrywającym się w latach 1914-22, gdy starania o niepodległą i niezawisłą Polskę weszły w decydującą fazę.
Wystąpienie dr. Wójtowicza pozwoliło zebranym zgłębić swoją wiedzę na temat jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Była to bezcenna lekcja historii, zwłaszcza w kontekście czekającego nas święta.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |