Korzenie naszego losu

Dodane 16 listopada 2016

Małgorzata Jarocińska, znana bydgoska popularyzatorka historii, w sępoleńskiej bibliotece wystąpiła w gawędzie historycznej pn. „Korzenie naszego losu – w 1050 rocznicę Chrztu Polski”.

Pani Małgorzata kultywowaniem pamięci o ważnych wydarzeniach i naszych niezłomnych bohaterach narodowych zajmuje się od dawna. Kiedyś czyniła to jako nauczycielka w bydgoskich szkołach podstawowych i średnich. Obecnie podróżując po Polsce popularyzuje ojczystą historię i przypomina chlubne karty w dziejach naszego kraju, wygłaszając prelekcje i pisząc scenariusze przedstawień o tematyce historycznej.

Gawęda dotycząca początków państwa polskiego przypomniała słuchaczom, jak ważnym wydarzeniem w dziejach naszego narodu było przyjęcie chrztu. Decyzja naszego pierwszego historycznego władcy Mieszka I zdecydowała o całej późniejszej przyszłości kraju. Chrześcijańskie dziedzictwo bowiem, po dzień dzisiejszy kształtuje losy Polski i Polaków.

Podziwialiśmy talent gawędziarski i olbrzymi zasób wiedzy historyczno – literackiej naszego gościa. Opowieść przeplatana była fragmentami wierszy polskich poetów obrazującymi omawiane wydarzenia.

Na koniec spotkania historyczka cierpliwie odpowiadała na nurtujące  słuchaczy pytania, co przeradzało się w kolejne opowieści.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |