Za modą podróż przez wieki

Dodane 6 grudnia 2016

Sępoleńska młodzież realizowała projekt modelowy Programu Równać Szanse „CAG – Centrum Aktywności Gimnazjalisty” Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Projekt prowadzony przez Stowarzyszenie „Dorośli Dzieciom” realizowany był przez Stowarzyszenie „Duże Różowe Słońce” przy współpracy z naszą biblioteką.

Centrum Aktywności Gimnazjalisty to projekt modelowy na wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z małych wsi i miast. Działa w kilkudziesięciu środowiskach w całej Polsce. Ma opracowaną metodologię działań. Rozwija umiejętności twórczego i elastycznego myślenia, umiejętności wystąpień publicznych, planowania wspólnych przedsięwzięć, komunikacji i pracy w zespole młodych ludzi, których środowisko małomiasteczkowe i wiejskie nie stymuluje w dostateczny sposób.

Realizując projekt sępoleńska młodzież spotykała się po lekcjach i realizowała własne pomysły i przedsięwzięcia. Uczestnicy projektu mieli możliwość samodzielnego  wyboru tematu, co uaktywniło ich, dało im energię, radość, a przede wszystkim satysfakcję z wykonywanych zadań. Wspólnie wybrali temat „Historia fryzur i ubioru”.

Zespół podzielił się na dwie grupy, które przez dwa miesiące realizowały wybrane przez siebie zadania. Uczestnicy spotykali się w różnych miejscach na terenie Sępólna Krajeńskiego, np. w salonie fryzjerskim, sklepie odzieżowym, Centrum Aktywności Społecznej, bibliotece czy w szkole. Każda grupa opracowała własny plan działania.
Pierwsza grupa pracowała nad tematem „Jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków”. Zbierając informacje członkowie grupy skupiali się na faktach historycznych, jednak największym zainteresowaniem cieszyły się ciekawostki ze świata mody. Druga grupa zajęła się poszukiwaniami na temat historii fryzur.

Realizując projekt młodzi ludzie odwiedzili salony fryzjerskie naszego miasta i sklepy z odzieżą, gdzie przeprowadzali wywiady na temat mody. Obydwie grupy spotkały się na warsztatach fotograficznych, gdzie w ramach literackiego pokazu mody przeprowadzono sesję fotograficzną z młodzieżą ucharakteryzowaną na postaci z przeszłości. Efektem tej sesji będzie wystawa zdjęć pt. „Moda na czytanie”, którą zobaczyć będzie można w naszej bibliotece.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |