Z wizytą u Sienkiewicza. Cztery Marie…

Dodane 8 grudnia 2016

W bibliotece trwa (do 14 grudnia) wystawa poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi, nawiązująca do ogłoszonego przez Senat RP roku 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza. Ma to związek z przypadającą w tym roku setną rocznicą śmierci naszego noblisty.

Ekspozycja pn. „Kobiety i miłość w życiu Henryka Sienkiewicza” przybliża prywatne życie pisarza i jego relacje z najważniejszymi dla niego kobietami. Sięgnęliśmy po nieco inny temat, gdyż to, że Sienkiewicz był wielkim pisarzem, że w 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości i że jego dzieła przesycone są patriotyzmem, uniwersalnymi przesłaniami i ponadczasowe to wiemy.

Nasuwa się pytanie, w jakim stopniu życie prywatne rzutowało na twórczość pisarza? W dużym stopniu i miało ogromny wpływ na wartość literacką kolejnych dzieł.

Pierwsza miłość i uczucie do Marii Kellerówny nie przetrwało próby czasu, gdyż początkujący pisarz został uznany przez rodziców dziewczyny, niegodny ich córki, gdyż posiadał zbyt niską pozycję społeczną.

Następną miłością była Maria Szetkiewiczówna, która została pierwszą żoną Sienkiewicza i z którą miał dwójkę dzieci. Małżeństwo przerwała choroba i śmierć Marii. Ukojenie po śmierci żony znalazł w dzieleniu się swoimi przemyśleniami i rozterkami w listach, które wymieniał z siostrą żony – Jadwigą Janczewską. Z tej korespondencji zachowało się ok. 600 listów. Ciekawostką jest, że w II tomie, trzeciej części Listów opisał swój pobyt w na ziemiach sępoleńskich, a dokładnie w Komierowie.

W pewnym momencie swego życia poznał dużo od siebie młodszą Marię Radziejewską. Małżeństwo trwało bardzo krótko. Żona opuściła męża w trakcie podróży poślubnej. Anegdotami o aferze sercowej długo „bawiła się” arystokracja na salonach.

Spokój i stabilizację życiową zapewniła pisarzowi ostatnia Maria w jego życiu, trzecia żona – Maria Babska. Państwo Sienkiewiczowie przeżyli wspólnie 12 szczęśliwych lat, aż do śmierci     pisarza.

Także życie uczuciowe Sienkiewicza można podsumować krótko:

Pierwszą Marię mu odebrano.

Druga zmarła.

Trzecia go porzuciła.

Czwarta go przeżyła.

Wystawa została przygotowana dzięki uprzejmości Muzeum Literackiemu im. Henryka Sienkiewicza w Poznaniu, które udostępniło zbiory.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |