Eksperymentuj, odkrywaj, działaj. Bądź jak Maria!

Dodane 28 marca 2017

Pod takim hasłem nasza biblioteka zorganizowała zajęcia dla najmłodszych. Czytelnia dla dzieci zamieniła się w biblioteczne laboratorium, gdzie uczestnicy spotkania poznali nieco bliżej sylwetkę naszej noblistki Marii Skłodowskiej Curie.

Dowiedzieli się jak ważna dla rozwoju nauki jest praca naukowca, a jego podstawową cechę stanowi dokładność i precyzja. Dla naszych młodych badaczy okazało się, że odkrywanie i eksperymentowanie to przede wszystkim świetna zabawa. Dzieci miały okazję same przeprowadzić doświadczenia, np.: dlaczego jedne przedmioty toną, a inne unoszą się na wodzie, albo czy można zmierzyć powietrze?

Doświadczenia z kolorową cieczą również okazały się ciekawe. Młodzi chemicy poznali sekret magika czyli tajemnicę o znikającym atramencie. Swoich sił próbowali również nieco starsi uczniowie – gimnazjaliści – czarując „pastę dla słonia” czy tworząc niepalącą się chusteczkę. Doświadczenia z jajkiem były „wystrzałowe”. Uczestnicy sprawdzali czy można umieścić jajko w szklanej butelce o średnicy mniejszej niż szerokość jajka? Te i wiele innych doświadczeń zainspirowały naszych czytelników do przeczytania książek o Marii Skłodowskiej Curie. A wszystko to dzięki publikacji autorstwa Justyny Styszyńskiej pt. „Idol: Maria Skłodowska-Curie”, która jest pierwszą książką serii „Idol”. Jest to seria o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki i którzy mogą być wzorem do naśladowania. Książka – powstała na kanwie biografii wielkiej polskiej badaczki Marii Skłodowskiej-Curie – rozbudziła w młodych badaczach ciekawość świata i chęć pogłębiania wiedzy o jej dokonaniach.

Zajęcia przeprowadzone zostały w ramach konkursu zorganizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwa Widnokrąg.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |