Sępoleńska biblioteka i kulinarne podróże po literaturze

Dodane 30 czerwca 2017

Kolejne spotkania z serii „Kulinarne podróże po literaturze” za nami. Tym razem dzieci poczuły się jak prawdziwi kucharze. Przystąpiły do pracy zaopatrzone w odpowiednie stroje w postaci fartuszka i czapki kucharskiej, które własnoręcznie podpisały i ozdobiły. Szef kuchni – Pani Ewelina Krzanik, trzymając w ręku wielką drewnianą łyżkę, dokonała uroczystego pasowania na kucharza. Jednym z tematów były „Rymowane przepisy na kuchenne popisy” według książki Małgorzaty Strzałkowskiej.

W rolę lektora wcieliła się Antonina Scheffler. Książka kucharska, z dużą porcją humoru, trochę z przymrużeniem oka, podpowiedziała uczestnikom wiele ciekawych kulinarnych przepisów. Mali kucharze wybrali się również na kolejną kulinarną przygodę z mnóstwem
pomysłów, których przygotowanie sprawiło im dużo frajdy. Przenieśli się bowiem do kuchni Martynki. Po wysłuchaniu ciekawych opowieści, czytanych przez Matyldę Rudnik, dzieci zapoznały się z kulinarnym słowniczkiem, wierszykami i ciekawostkami. Dowiedziały się na przykład z jakiego kraju pochodzi cytryna czy mięta i jakie ma zastosowanie w kuchni.

Banan, chociaż osiąga dużą wysokość, nie jest drzewem, ale rośliną jednoroczną. Promując zdrowe odżywianie, młodzi adepci pysznego gotowania przygotowali owocowe babeczki Martynki. Polecali też letni sorbet bananowo-czekoladowy z sosem truskawkowym oraz letnią sałatkę warzywną według przepisu Małgorzaty Strzałkowskiej. Z prostych przepisów, opisanych i zilustrowanych krok po kroku, dzieci z niewielką pomocą Szefa Kuchni – Pani Eweliny – wyczarowały wiele pyszności.

Kolejne spotkanie już w najbliższy poniedziałek. Dzieci zagoszczą w kuchni Mikołajka, gdzie czekać ich będą kolejne kulinarne niespodzianki.

Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie realizowany jest przez Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z siedzibą w Bydgoszczy.


Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |