Miałem być piłkarzem, zostałem pisarzem

Dodane 14 listopada 2017

Zbigniew Masternak to prozaik, autor scenariuszy filmowych, reportażysta, piłkarz.  Pochodzi z Piórkowa, wsi w województwie świętokrzyskim. Obecnie z żoną i synem mieszka w Puławach. Studiował prawo, a następnie polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył też scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Scenariuszowej.

Debiutował w 2006 roku książką  Niech żyje wolność”. W latach 2006-2008 ukazały się 3 księgi: Chmurołap, Niech żyje wolność i Scyzoryk, które złożyły się na autobiograficzny cykl powieściowy „Księstwo”, na podstawie których reżyser Andrzej Barański nakręcił film pod tym samym tytułem.

Autor zapewniał, że „Księstwo” niemal w całości oparte jest na konkretnych osobach i historiach, które zdarzyły się w życiu autora. Jak sam o sobie mówi: „Jestem pisarzem, który doświadcza”. W związku z tym spotkało go wiele nieprzyjemności w rodzinnej wsi, gdyż wszyscy się na niego obrazili, a nawet straszyli pozwami sądowymi.

Falę dyskusji wywołała też wydana przed dwoma laty książka „Nędzole” opowiadająca o polskiej emigracji zarobkowej po 2005 roku. Nie wszystkim spodobał się obraz rodaków wykreowany przez autora – żyjących w biedzie, często upokarzanych, niepotrafiących odnaleźć się na obcej ziemi.

Jeden z krytyków literackich miesięcznika „Kino” nazwał Masternaka jednym z najważniejszych polskich pisarzy młodego pokolenia. Jego książki przetłumaczono m.in. na język wietnamski, mongolski, macedoński, rosyjski, niemiecki i hiszpański.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |