Książkomaniacy łączcie się!

Wszystko zaczęło się od książki „Panna Jones i Książkowego Emporium” Sylvii Bishop. Oddział dla dzieci zamienił się w prawdziwe emporium i tak jak w książce pojawiły się u nas kolorowe sale, w których można było czytać, rozwiązywać zagadki literackie i uczestniczyć w zabawach teatralnych.

Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji książki i czytania jej fragmentu, w którym zaprezentowana została główna bohaterka – Znajda Jones i jej zaskakujący sekret. Następnie przenieśliśmy się do sali starych książek, gdzie poznaliśmy tajemnice starodruków oraz reprinty jakie posiada biblioteka. Uczestnicy próbowali odnaleźć zaginiony rękopis. Pisali cytaty o książkach – używając pióra i atramentu, a także korzystali z nowości technicznych. Za pomocą aplikacji Polona Typo dostępnej w Cyfrowej Bibliotece Narodowej najmłodsi tworzyli własne napisy z liter zgromadzonych książek, plakatów czy map powstałych na przestrzeni przeszło sześciu wieków. W sali słowników poznali ilustrowane słowniki i encyklopedie przeznaczone dla dzieci. Dowiedzieli się co to jest emporium i jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią.Dużo radości sprawił uczestnikom zajęć pobyt w sali leśnych opowieści.W jednej chwili pojawiły się w niej dzieci w kolorowych czapkach słonia,biedronki, żabki i wielu innych, które czytały książki o zwierzętach i rozwiązywały rebusy. W sali zamków nie zabrakło księżniczek, rycerzy i smoka wawelskiego. Dzieci, układając hasła z rozproszonych liter, szukały odpowiedzi na pytanie jakie postacie z bajek odwiedziły bibliotekę.W poszukiwaniu bajkowych historii dzieci odwiedziły także salę opowieści nadobranoc. Twórczym zabawom towarzyszyła sesja zdjęciowa, na podstawie której nagrano krótki film z zajęć dostępny na stronie biblioteki.Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem. Uczestniczyło w nich około 200 dzieci z sępoleńskich szkół i przedszkoli.

Warsztaty odbyły się dzięki zakwalifikowaniu się biblioteki do II etapu Konkursu „Książkowe Emporium” organizowanego przez Barbarę MarięMorawiec z portalu Lustro Biblioteki oraz Wydawnictwo Zielona Sowa.


Więcej aktualności

Koncert Roberta Fursa za nami
Co łączy Marcina Wyrostka, zwycięzcę programu Mam Talent!, z Robertem Fursem? To proste – akordeon. Ale być może niebawem połączy i popularność, bo pan Robert nie ustępuje umiejętnościami bardziej rozpoznawalnemu koledze. Potwierdzi to każdy, kto był na piątkowym występie Fursa w sępoleńskiej bibliotece.
Czytaj więcej...