Literacki Budżet Obywatelski 2018

Dodane 20 listopada 2018

Tradycją stało się, że sępoleńska biblioteka w ramach Literackiego Budżetu Obywatelskiego zaprasza mieszkańców do udziału w kształtowaniu  księgozbioru  biblioteki.  Jest to możliwe dzięki  Programowi Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” wspierającemu od lat księgozbiory  bibliotek na terenie całej Polski.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  w roku 2018 do wydania mieliśmy  10.950 zł

Od 03  września do 20 października  2018 roku, za pomocą poczty mailowej jak i przez  specjalne formularze udostępnione na naszej stronie internetowej oraz  podczas osobistych odwiedzin w bibliotece,  mogliście Państwo przedłożyć swoje propozycje co do książek i audiobooków, które Państwa zdaniem powinny znaleźć się w sępoleńskiej bibliotece. Z tej formy kształtowania księgozbioru biblioteki skorzystały dwadzieścia cztery osoby, które zaproponowały zakup 129 tytułów.

Z zaproponowanych przez  Państwa książek zakupiliśmy 107 pozycji. Sprawdzając listy zamówień stwierdziliśmy, że 14 książek posiadamy już w naszych zbiorach. Nie udało nam się zakupić 8 pozycji, które obecnie są niedostępnych na rynku wydawniczym. Mamy nadzieję, że uda nam się je pozyskać w późniejszym terminie.

Zakupione, według państwa opinii książki, to przede  wszystkim literatura obyczajowa dla kobiet – przewaga polskich autorek, kontynuacje serii wydawniczych, które cieszą się popularnością wśród naszych czytelników np. „Poldark” a także thrillery, sensacje i kryminały – książki z list bestselerów. Natomiast z  literatury popularno-naukowej – publikacje z psychologii m.in. „Psychologia tłumu”, historii „Czerwona zaraza”, zdrowego trybu życia – „Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej” czy też reportaże -„Mali Bogowie”, „Nanga Dream. Opowieść o Tomku Mackiewiczu”. Były też prośby o różnego rodzaju poradniki oraz książki nagradzane w prestiżowych konkursach.  Z książek młodzieżowych,  to w dużej mierze fantastyka m.in. książki z serii „Pięć Królestw” i horrory, dla najmłodszych czytelników książki z serii „Czytam Sobie z Kotylionem” oraz powieści przygodowe i detektywistyczne m. in. seria „Najfutbolniejsi” czy też popularnonaukowe  z serii „Nela Mała Reporterka”.

Do października 2018 roku na zakup nowości wydaliśmy  ogółem 31.635,29 zł,  kupując 1270 książek oraz audiobooków, z czego 469 ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. „Świeżynki” trafiły już na półki do  wypożyczalni  w bibliotece głównej oraz w filii przy ul. Kościuszki, do których serdecznie zapraszamy i życzymy ciekawej lektury.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |