Spacer po Polsce i czasy PRL’u – Magdalena Zarębska w sępoleńskiej bibliotece

Dodane 29 listopada 2018

Blisko 150 uczniów spotkało się w naszej bibliotece z autorką książek dla dzieci Magdaleną Zarębską. Nie było to jednak zwykle spotkanie autorskie. Nie ruszając się z miejsca zwiedziliśmy cała Polskę i cofnęliśmy się do czasów PRL’u.

Przedszkolaki oraz klasy I-III obejrzały teatr Kamishiba. Pisarka aktywnie zaangażowała uczestników w swoje opowieści –  spontanicznie odgrywali oni role Wisły, Smoka Wawelskiego i innych postaci pojawiających się w „Bajce o Wiśle”. Pozycja ta  prezentuje najdłuższą rzekę w Polsce, od jej źródła aż po ujście, przedstawiając jej bogactwo naturalne, wpływ gospodarki człowieka i znaczenie rzeki dla środowiska oraz kultury kraju. Spotkanie to, było dodatkową okazją, aby w telegraficznym skrócie przypomnieć sobie najpiękniejsze polskie legendy.

Ze starszymi uczestnikami Magdalena Zarębska rozmawiała o tym, jak bardzo zmienił się świat. Po prezentacji różnych książek dla młodzieży autorka w ciekawy sposób przedstawiła historię Mikołaja, bohatera opowiadania „Kaktus na parapecie”. Chłopiec ten w niewyjaśnionych okolicznościach został przeniesiony do roku 1979, gdzie poznał realia życia w PRL-u. Opowieści wsparte były bardzo ciekawą prezentacją zdjęć. Uczestnicy dowiedzieli się jak kiedyś spędzało się czas wolny, jak wyglądały zakupy lub jak żyło się bez nowoczesnych technologii. Poruszony został także ważny aspekt życia w państwie niepodległym. Dzieci chętnie brały udział w grach i zabawach przygotowanych przez pisarkę.

O tym, jak bardzo dzieciom podobało się spotkanie,  świadczyły liczne pytania o warsztat pracy pisarki i jej inspiracje. Wszystkich, którzy nie mogą doczekać się poznania dalszych losów bohaterów książek zapraszamy do biblioteki – książki pani Magdy już czekają na półkach!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |