Kliknij. Sprawdź. Zrozum.

Dodane 29 marca 2019

Co młodzież najczęściej robi w świecie online? Jakich informacji szuka? Jak pomóc młodym ludziom w skuteczniejszym znajdywaniu informacji oraz ich weryfikacji? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy, którzy odwiedzili naszą bibliotekę podczas trwania ogólnoeuropejskiej akcji „Tydzień z Internetem”.

Głównym celem spotkania było kształtowanie postawy krytycznej wobec informacji odnajdywanych w sieci oraz poszerzenie wiedzy na temat danych zostawianych w Internecie i sposobach ograniczania „ekspozycji”. Każdy z uczestników wziął udział w 4 mini-warsztatach. Kontekstem „fabularnym” zajęć była praca detektywów, którzy prowadzą śledztwo – sprawdzają, co Internet wie o ludziach, skąd te informacje się biorą oraz jak łatwo algorytmy, które działają w sieci, mogą zamykać użytkowników w bańce informacyjnej.

Zadania praktyczne, dyskusje oraz prezentacja filmu „Monolog algorytmu” stanowiły punkt wyjścia do rozmów z młodzieżą na ważne tematy, z którymi spotykają się w codziennym życiu.  Tegoroczna edycja akcji przeprowadzona została w ramach projektu „Kliknij. Sprawdź. Zrozum. Jak świadomie korzystać z informacjirealizowanego przez Fundację Rozwoju  Społeczeństwa Informacyjnego, Goethe-Institut oraz z Polityką Insight.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |