To było prawdziwe zamieszanie!

Dodane 10 sierpnia 2020

Kilkanaście postaci bajkowych w jednym miejscu. To musiało się udać! W okresie od 27 lipca do 7 sierpnia 2020 r. nasza biblioteka zaprosiła dwudziestkę dzieci w wieku od 8 do 12 lat do wspólnej zabawy w krainie książek pt. „Bajek zamieszanie na zielonej polanie”.

Podczas dwutygodniowych zajęć na uczestników czekało sporo atrakcji. Razem z Alicją wybraliśmy się na łąkę, gdzie płatkami  kwiatów mogliśmy namalować własną krainę czarów. W pracowni Geppetta tworzyliśmy różne postacie, nie tylko z drewna. Z kolei seria książek pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” stanowiła inspirację do zorganizowania podchodów w naszym mieście. Było dużo łamigłówek, zagadek i … zmyłek.

W odkryciu sekretu magicznych skrzydeł bajkowego Dzwoneczka pomogła nam Zielona Animatorka z Krajeńskiego Parku Krajobrazowego, która pokazała, ile radości daje stworzenie własnej palety barw z natury, a liczne historie o psie Scooby- Doo stanowiły punkt wyjścia do literackiego koła fortuny. Mając na uwadze, że sam kontakt z książką może nie do końca wydawać się atrakcyjną formą dla najmłodszych, w swoje działania włączyliśmy zajęcia z tabletami. Wraz z Anią z Sępoleńskiego Wzgórza zgłębialiśmy wiedzę o najbliższej okolicy za pomocą interaktywnego quizu.

Do udziału w zajęciach zaprosiliśmy również Magdaleną Zarębską, znaną pisarkę książek dla dzieci i młodzieży, która podczas zajęć w Akademii Rozrywki u Pana Kleksa wprowadziła nas w świat teatru kamishibai, oraz Dariusza Rekosza, który przeprowadził dla nas warsztaty detektywistyczne z prawdziwego zdarzenia, dzięki którym mogliśmy pomóc Śnieżce rozwiązać zagadkę zaginionych krasnoludków. Małe stworki „Nudzimisie” na naszych wakacyjnych zajęciach rozkoszowały się podróżami po Polsce. Było to możliwe dzięki spotkaniu z Robertem Gondkiem, podróżnikiem, który opowiadał m.in. o tym co kryją polskie lasy i łąki, jak tropi się zwierzęta czy też jak sfotografować drapieżnika. Wielką zaletą tego wydarzenia była jego forma – on-line. Dzięki temu w spotkaniu uczestniczyły nie tylko dzieci biorące udział w zajęciach , ale również  młodsi i starsi mieszkańcy naszego miasta.

Duża frekwencją cieszyła się też weekendowa niespodzianka z okazji Dni Sępólna – plenerowy spektakl pt. „Czarne i Białe”. Słoneczna pogoda zachęciła całe rodziny do wspólnego spędzenia czasu z poetą Panem Czarnym i malarką – Panią Białą. Przedstawili nam oni przygodę pewnego biało – czarnego miasteczka połączoną z klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu były płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki.

Najlepszą informację zostawiamy jednak na koniec. Drodzy mieszkańcy … to dopiero początek wspólnej przygody w ramach projektu „Bajkowy świat”. Przez cały wrzesień, październik i listopad w naszej bibliotece odbywać się będą spotkania autorskie, spotkania dla młodszych  i starszych dzieci oraz literackie konkursy.

Wszystkie wspomniane działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych.
w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |