Z legendą za pan brat.

Dodane 10 sierpnia 2020

Po długiej przerwie Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce” wznowiło zajęcia, które odbywały się w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza W Sępólnie Krajeńskim. W okresie wakacyjnym od 20 lipca do 4 sierpnia piętnastoosobowa grupa dzieci z Gminy Sępólno Krajeńskie wzięła udział w projekcie pn. „ Z legendą za pan brat”. 

Tematem przewodnim zajęć było przybliżenie dzieciom  w wieku 9 – 13 lat najważniejszych faktów
z historii Krajny, poznanie lokalnych legend, podań i wierzeń. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabaw teatralnych, podczas których dzieci odkrywały tajemnice krajeńskich legend spisanych przez Mariusza Niemyckiego  „ O złym hetmanie i zatopionym zamku oraz inne baśnie Sępólna Krajeńskiego”. Używając kreatywnych patyczków dzieci budowały rekonstrukcję sępoleńskiego zamku, tworząc przy tym własne  inscenizacje teatralne. Świetną zabawą dającą wiele radości było także tworzenie lalki teatralnej. Z kuli styropianowej i kolorowych kawałków materiałów powstały zabawne postacie: księżniczki, damy dworu i dzielni rycerze. Dzieci poznały historię stroju krajeńskiego i dowiedziały się paru ciekawostek o tym jak biżuteria zdobiła ubiór odświętny Krajan. Próbując własnych możliwości uczestnicy tworzyli samodzielnie krajeńską biżuterię. Własnoręcznie wykonany naszyjnik czy bransoletka stały się pamiątką z uczestnictwa w warsztatach.

Odnajdywanie własnych korzeni to również badanie więzi rodzinnych, ale także analizowanie dokumentów, rodzinnych fotografii czy przedmiotów, które tworzą bogatą historię rodziny. W tym celu poszukiwaliśmy informacji z Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej, które posiada sępoleńska biblioteka. Ucząc się jak gromadzić informacje i analizować dokumenty budowaliśmy własne drzewo genealogiczne.

Aby lepiej poznać rodzimą kulturę wyruszyliśmy na wyprawę do Wioski Ginących Zawodów
w okolicach Koronowa. Dzieci  uczestniczyły w dwóch warsztatach rzemieślniczych, podczas których poznali tradycje i obrzędy świąteczne, zwiedzali skansen rzemiosła. Zapoznali się z tradycyjną kuchnia regionalną, posilając się ziemniakami z parownika oraz kiełbaskami z ogniska. Była to również okazja do zainteresowania najmłodszych zwyczajami i obrzędami przedwojennego dworu, wiejskiej chałupy i poznania dawnej kultury.

Wakacyjna przygoda z krajeńską legendą okazała się bardzo ciekawa i twórcza.

Projekt finansowany ze środków Gminy Sępólno Krajeńskie realizowany przez Stowarzyszenie „Trzecie Miejsce”.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |