Zakazane książki w bibliotece

Dodane 25 września 2012

Od stuleci na całym świecie zabrania się czytania i posiadania niektórych książek; nie można również zaglądać do nich w czytelniach i bibliotekach. Lekturami zakazanymi w różnych okresach były nie tylko książki nasycone ideologią, takie jak Mein Kampf czy Manifest Komunistyczny Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, ale także bardziej niewinne pozycje: Czerwony Kapturek, Charlie i fabryka czekolady i seria książek o Harrym Potterze. Co ciekawe, w Szkocji za nieprzyzwoity uznano fakt, iż Czerwony Kapturek niósł w swoim koszyczku butelkę wina.

Tydzień Zakazanych Książek potrwa od 30 września do 6 października. Jest to akcja związana z działalnością Stowarzyszenia Amerykańskich Bibliotek na rzecz obrony pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji mówiącej o wolności słowa. Nie służy jedynie zwróceniu uwagi na zakazane książki, ale przede wszystkim promuje wolność intelektualną, sprzeciwia się cenzurze treści uznanych przez kogoś za nieodpowiednie, wycofywania z tego powodu pewnych tytułów z bibliotek i księgarń. Chcemy zachęcić również do czytania „kontrowersyjnej literatury” i zainteresowania ciekawostkami z historii literatury.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat książek, których czytać się nie powinno, a także – być może – przeczytać je (pobieżnie lub od deski do deski), zapraszamy do Biblioteki. Z okazji Tygodnia Zakazanych książek proponujemy Państwu zapoznanie się z tymi tytułami poprzez wystawę im poświęconą, a także:

- 3.10.2012 r. godz. 17:00 – projekcja filmu „Doktor Żywago” opartego na powieści Borysa Pasternaka o tym samym tytule, która zakazana była w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu.

- 4.10.2012 r. godz. 13:00 – dyskusja lokalnych dziennikarzy na temat wolności słowa

- 5.10.2012 r. godz. 12:00 – spektakl „Czerwony Kapturek – wersja współczesna” w wykonaniu teatru Balbina działającego przy bibliotece.

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |