O książce „Tam gdzie ty” Jodi Picoult w DKK

Dodane 2 października 2012

26 września 2012 r. w naszej bibliotece odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Wielbiciele dobrej literatury rozmawiali o książce „Tam gdzie ty” amerykańskiej pisarki Jodi Picoult. Spotkaniu towarzyszyła muzyka z płyty, która była dołączona do książki.

Choć nie wszystkim powieść się spodobała, każdy chciał wyrazić swoją opinię na kontrowersyjne tematy moralne i etyczne, które wywołują burzę emocji we współczesnym świecie, a które poruszyła w swojej najnowszej powieści Jodi Picoult: zapłodnienia in vitro, wychowania dzieci, stanowisko kościoła, rola wiary w życiu człowieka i rola prawa w życiu obywateli, homoseksualizm i wreszcie akceptacja odmienności.

Po dziesięciu latach małżeństwa i długotrwałych bezskutecznych staraniach o dziecko, Zoe i Max Baxter postanawiają się rozstać. Zoe, ku własnemu zaskoczeniu, znajduje szczęście u boku kobiety, Max szuka pocieszenia

w kościele. Lecz marzenie o dziecku trwa, i to, co wydawało się być na wyciągnięcie ręki, przeradza się w starcie światopoglądów i przekonań religijnych, w którym nie ma miejsca na sentymenty.

Dyskutanci zwrócili uwagę, że ważnym wątkiem wzbudzającym emocje jest problem bezpłodności, a tym samym zastanawiali się nad sensem starania się o dziecko za wszelką cenę przeradzające się w obsesję macierzyństwa niszczącą więź między małżonkami, kwestię traumy związanej z kolejnymi poronieniami i utratą dziecka. Przestaje mieć znaczenie miłość, zaufanie, wspólne życie… Wszystko jest podporządkowane jednemu celowi – dziecku. W opini uczestników środowego spotkania takie postępowanie doprowadza do rozpadu ludzkiej relacji a uprzedmiotowienie człowieka, który staje się środkiem do osiągnięcia celu staje się przerażające.

Wedługi klubowiczów „Tam gdzie ty” pokazuje świat i podejście większości ludzi do homoseksualizmu, uważając go za chorobę. Wielu ludzi twierdzi, że homoseksualizm można wyleczyć. Niby sporo wiemy o odmiennej orientacji seksualnej, ale i tak nigdy do końca. Pictoul w omawianej powieści przypomniała ludziom, że homoseksualizm nie jest wyborem.

„Tam gdzie Ty” to piękna, choć trudna opowieść o miłości, bolesnych wyborach, dążeniu do szczęścia. Polecamy wszystkim ceniącym życiowe lektury, podejmujące często niewygodne tematy. Większość klubowiczów czeka już na kolejną powieść tej wspaniałej pisarki.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się dnia 24 października 2012 r.

o godz. 17:00, a dyskutować będziemy na temat książki polskiej pisarki Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk „Mariola, moje krople!” – pełnej humoru powieści obyczajowej z akcją rozgrywającą się w prowincjonalnym teatrze przed stanem wojennym.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Spotkania w klubie są również okazją do wyjścia z domu, spotkania ciekawych ludzi, miłego spędzenia wolnego czasu oraz rozwijania swoich pasji.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |