Gdyby Tadeusz żył dzisiaj – wyniki konkursu literackiego

Dodane 31 października 2012

31 października 2012 r. komisja konkursowa w składzie:

- Joanna Łangowska – polonistka, nauczyciel-bibliotekarz, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka (Filia w Sępólnie Krajeńskim),

- Elżbieta Kozłowska – polonistka, Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim,

- Lucyna Welka – bibliotekarka, Oddział dla dzieci Biblioteki Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim

oceniła prace nadesłane na konkurs literacki „Gdyby Tadeusz żył dzisiaj…”.

Spośród nadesłanych prac pierwsze miejsce komisja przyznała Karolinie Kuberze z Więcborka, wyróżnione zostały natomiast prace autorstwa Ewy Chrapkowskiej z Sępólna Krajeńskiego i Anny Boryczewskiej z Kamienia Krajeńskiego.

 

Zadanie konkursowe polegało na napisaniu pracy literackiej, której treść miała w dowolny sposób nawiązywać do wydarzeń, postaci czy też motywów przedstawionych na kartach epopei Mickiewicza. Utwory należało podpisać godłem czyli wybranym słowem, pseudonimem lub motywem graficznym, które utajniło dane osobowe, a do prac należało dołączyć kopertę opatrzoną tym samym znakiem.

Do konkursu zaproszeni zostali uczniowie gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu naszego powiatu. Na konkurs wpłynęło 11 prac, z których komisja jednej przyznała I miejsce, zaś dwie wyróżniła.

Zwycięska praca autorstwa Karoliny Kubery zwróciła uwagę jury ze względu na język, jakim posłużyła się autorka, kompozycję pracy, bogate słownictwo oraz próbę stylizacji na język staropolski. Pierwszy z wyróżnionych tekstów – napisany przez Ewę Chrapkowską – ujął komisję erudycją, umiejętnym odniesieniem postaci pana Tadeusza do czasów współczesnych, próbą zastanowienia się, czy człowiek honorowy, szlachetny i dobrze wychowany przeszedł do historii czy też ideały te można odnaleźć również współcześnie. Drugie wyróżnienie zostało przyznane Annie Boryczewskiej ze względu na trafne odwołania do lektury i interesującą refleksję na temat tego, czy w dzisiejszej rzeczywistości prysnąłby czar Tadeusza.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Wręczenie nagród odbędzie się 7 listopada 2012 r. o godzinie 16:30 w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |