Piękno kraju Trolli oczami Elżbiety i Leszka Szumigajów

Dodane 28 stycznia 2013

24 stycznia 2012 r. Klub Podróżnika działający w sępoleńskiej bibliotece gościł Elżbietę i Leszka Szumigajów, którzy zafascynowani pięknem przyrody gór i fiordów wspominali swój 30-dniowy urlop w Norwegii. Prelekcji towarzyszył pokaz pięknych fotografii przywiezionych z podróży. W tym skandynawskim kraju Państwo Szumigajowie przebywali na przełomie sierpnia i września. Podróżując samochodem i wędrując szlakami przemierzyli 5 tys. km.

Na ziemi norweskiej najciekawsza jest fascynująca i niepowtarzalna przyroda i to ona właśnie stała się bohaterem czwartkowego spotkania. W jej krajobrazie powszednim widokiem są fiordy – wdzierające się w głąb lądu morze, które otaczają tajemnicze góry. Oko turysty zachwyca soczysta zieloność zboczy, przeplatana z surowością skał.

Jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii jest słynna Droga Trolli. Położona w samym sercu regionu Romsdal, którą otaczają ogromne góry. Podróż nią zapiera dech w piersiach. Ta wąska, niezwykle kręta droga wspina się do wysokości 852 metrów n.p.m. Jedenaście zakrętów sprawia, że można dostać zawrotu głowy, a kierowca jedzie „z duszą na ramieniu” – wspominał pan Leszek. W połowie trasy można podziwiać piękny wodospad. Ponadto jest tam także Ściana Trolli. Najwyższa w Europie skalna ściana licząca tysiąc metrów.

Norwegia to kraj komercyjny a tym samym drogi dla turystów. Chleb w przeliczeniu na złotówki kosztuje 12 zł., piwo 15 zł. a paliwo 7 zł. Mała liczba ludności sprawia, że przemierzając szlaki, państwo Szumigajowie, nie spotykali innych turystów, za to nazbierali mnóstwo prawdziwków i borówek oraz mijali stada owiec. Podziwiali również kolorowe, porośnięte trawą domy, które wyśmienicie wkomponowują się w norweski krajobraz.

Ponadto Państwo Szumigajowie zwiedzili m.in. Oslo oraz Bergen – małe miasto rybackie. Najpiękniejszą częścią tego miasta jest Bryggen, stara kupiecka osada z domami zbudowanymi z drewna.

Spotkanie zakończyło się konkursem ogłoszonym przez pana Leszka, a polegało na odgadnięciu tego co znajduje się na zaprezentowanym zdjęciu z ich podróży. Konkurs wygrała Pani Teresa Kowalczyk, która otrzymała nagrodę.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |