Wielki świat w małej bibliotece, czyli wieczór z Puccinim

Dodane 9 grudnia 2013

Grudniowe spotkanie z cyklu „Muzycznych fascynacji”, poświęcone tym razem życiu i twórczości Giacomo Pucciniego, zgromadziło w czytelni sępoleńskiej Biblioteki całkiem niemałe grono mieszkańców powiatu sępoleńskiego, zainteresowanych muzyką operową.

Puccini, żyjący w latach 1858-1924, był ostatnim z plejady wielkich włoskich kompozytorów operowych i twórcą takich m.in. dzieł jak: „Manon Lescaut”, „Cyganeria”, „Tosca”, „Madame Butterfly” i „Turandot” – do dziś cieszących się popularnością i wystawianych przez teatry operowe całego świata. Wiele arii z jego oper stało się prawdziwymi przebojami koncertowymi wielkich artystów sceny. Ich melodie rozbrzmiewają nie tylko na salach, ale i na wielkich koncertach plenerowych organizowanych w sezonie letnim w Europie i w innych częściach świata.

O życiowych perypetiach kompozytora, niełatwej drodze do sławy i sukcesów oraz o treści jego dzieł opowiadał Leszek Skaza. Ilustrował je fragmentami muzycznymi z filmów i koncertów z udziałem wybitnych artystów scen operowych – dawnych i współczesnych. Na ekranie pojawili się m.in.: Grace Moore, Gabriella Tucci, Mario del Monaco, Franco Corelli, Angela Gheorghiu, Placido Domingo i Anna Netrebko. Można było posłuchać nie tylko popisowych arii, ale zobaczyć całe sceny z oper, czasami bardzo wzruszające i dramatyczne. Bowiem G. Pucciniego nie bez przyczyny nazywano mistrzem muzycznego melodramatu.

Na zakończenie wieczoru Teresa Fidera zadeklamowała swój najnowszy wiersz, także poświęcony wielkiemu kompozytorowi. To właśnie jego opera – „Turandot” była ostatnią, w jakiej wystąpiła na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |