„Dla dzieci trzeba napisać najlepszą książkę”

Dodane 28 kwietnia 2014

W dzieciństwie uwielbiała czytać książki, dzięki nim mogła przeżywać niezwykłe przygody, oderwać się od rzeczywistości, obecnie to ona przenosi dzieci i młodzież do świata wyobraźni – w poniedziałek gościliśmy wspaniałą pisarkę Barbarę Kosmowską.

Pochodzi z Bytowa, o którym wyraża się z ogromną czułością – „My ludzie z małych miasteczek musimy żyć w zgodzie” – mówi. Skromna, wesoła, niskiego wzrostu, jednak wielka duchem, miłośniczka zwierząt, już na początku spotkania nawiązuje z młodzieżą kontakt – żartuje, przeprasza, że jej książka stała się lekturą obowiązkową. Opowiada o swojej rodzinie, o swoich zwierzakach o tym, że najbliżsi są najważniejsi, że gdyby nie oni nie byłaby człowiekiem, którym jest teraz. Przygodę literacką zaczęła od pisania wierszy, które ukazywały się w nieistniejącym już czasopiśmie „Na przełaj”, jednak pisała pod pseudonimem, nie miała odwagi przyznać się że to jej dzieła, była zakompleksiona, wspomina nawet, że i tak nikt w rodzinnym Bytowie by w to nie uwierzył.

Pisanie książek rozpoczęła w wieku 40 lat, za namową męża, który kupił jej komputer. Pierwszym wielkim dziełem był „Teren prywatny” – powieść opowiada o procesie dojrzewania głównej bohaterki – Wandy, książka powstała w odpowiedzi na konkurs pt. „Dziennik polskiej Bridget Jones” zorganizowany przez Wydawnictwo Zysk i Spółka. Jury nagrodziło powieść . Zwycięstwo przyniosło autorce rozgłos medialny, zaczęła być zauważana, jednak jak wspomina jest samokrytyczna i nigdy woda sodowa nie odbiła jej do głowy, starała się robić swoje. Pomimo sukcesu Barbara Kosmowska miała chwile kryzysu, kiedy wydawnictwo przestało odpowiadać, była zniechęcona, zrobiła dwuletnią przerwę. Jednak pisarka nie zrezygnowała z marzeń. Zajęła się również literaturą dziecięco-młodzieżową, podkreśla, że jest to dla niej niezwykle trudne, gdyż świat dorosłych jest jej dobrze znany. Pisze o problemach, z którymi misi zmierzyć się młody człowiek w okresie dojrzewania. Inspiracje czerpie z Internetu, tam czyta o zmartwieniach współczesnych nastolatków. Problemy te przedstawione są między innymi w powieści „Buba”, opowiadającej o piętnastoletniej Agnieszce, której świat staje na głowie, autorka pokazuje, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, oraz podkreśla co jest prawdziwym szczęściem.

Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Młodzież gimnazjum nr 1 słuchała autorki z ogromnym zainteresowaniem, padło wiele pytań na które, pisarka z chęcią odpowiadała. Na zakończenie uczniowie mieli okazję otrzymać autograf z dedykacją oraz zakupić książkę.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged |