Dwa oblicza Etiopii – chrześcijaństwo i egzotyczne plemiona

Dodane 3 listopada 2014

Dnia 23 października 2014 r. Klub Podróżnika działający w bibliotece gościł Kazimierza Pytko, absolwenta sępoleńskiego ogólniaka pochodzącego z Kamienia Krajeńskiego. Kazimierz Pytko – dziennikarz i publicysta, współpracownik magazynu „Focus” i Focus Historia”, laureat Nagrody Kisiela, podróżnik, który odwiedził przeszło sto krajów w tym Etiopię, o której opowiedział nam podczas spotkania w Klubie Podróżnika.

Pierwsza część spotkania poświęcona była chrześcijańskiej Etiopii z jej największym skarbem – Arką Przymierza. Chrześcijańska Etiopia to przede wszystkim świątynie: wmurowane w ziemię, wykute w skałach (z tych drugich słynie miasto Lalibela), oraz kościoły jako formy przestrzenne pełne barwnych obrazów i fresków. Chrześcijańska Etiopia to również mistyczne krzyże (kilka z nich podziwialiśmy w trakcie spotkania), to duchowni odziani w barwne stroje a najważniejszym świętem jest Epifanii – uroczystość upamiętniająca chrzest Chrystusa.

W drugiej części Pan Kazimierz opowiedział o Etiopii, w której miejscowa ludność odcięta od cywilizacji do dziś zachowała swą pierwotną kulturę. – „Tutaj ze względu na brak dróg asfaltowych odległości pokonuje się chodząc, formą zapłaty są rzeczy materialne, tubylcy najbardziej cenią sobie cukier, zapałki i papierosy, miarą męskości jest posiadanie kałasznikowa, który można nabyć za cztery krowy” – opowiadał gość klubu.

Prawdziwym skansenem egzotycznych ludów jest dolina rzeki Omo. Do najciekawszych grup etnicznych tego rejonu należy plemię Konso, z jedynym królem w Etiopii, który oprócz tego, że skończył studia na Oksfordzie, niczym innym nie wyróżnia się od reszty swego plemienia, a symbolem władzy jest bransoletka z kości słoniowej. Najbardziej znanym plemieniem są Hamerowie – pastersko-rolniczy lud, który kultywuje zdobienie całego ciała przez nacinanie, zdrapywanie i wypalanie skóry. Najbardziej niebezpieczne plemię to Mursi. Atrakcją dla turystów są kobiety tego plemienia, którym rozcina się dolną wargę i umieszcza się w niej gliniany krążek. Im większy krążek w wardze kobiety, tym bardziej jest ona atrakcyjna.

Te i inne barwne opowieści z kraju leżącego w sercu Afryki, które zilustrowane były pięknymi zdjęciami, można było usłyszeć w czwartkowy wieczór w sępoleńskiej bibliotece. Na zakończenie nasz gość odpowiedział na kilka pytań dotyczących m.in.: wirusa Ebola, kuchni etiopskiej oraz organizacji podróży w ten rejon świata.

W tym miejscu jeszcze raz dziękujemy Panu Kazimierzowi Pytko za bardzo interesujące spotkanie oraz mamy nadzieję, że dotrzyma danego nam słowa i za jakiś czas ponownie zagości w naszej bibliotece.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , |