Pisarka Anna Łacina w Sępólnie Kraj.

Dodane 19 listopada 2014

13 listopada 2014 r. w Centrum Aktywności Społecznej w ramach projektu „Priorytet 2 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych” odbyło się spotkanie z autorką książek familijnych – Anną Łaciną.

Pisarka z wielkim zaangażowaniem zdradzała tajniki swojej pracy oraz opowiadała o swoich książkach dla młodzieży (m.in. „Sześć Dominika”, „Miłość pod Psią Gwiazdą”, „Czynnik miłości”, „Kradzione róże”, „Telefony do przyjaciela”). Zdradziła, że jej książki wzajemnie się uzupełniają, a bohaterowie, którzy w jednym z opowiadań są główną postacią w drugiej stanowią tylko tło historii.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu wykazała się dużą aktywnością podczas zadawania pytań: „Jak to się stało, że biolog zaczął pisać książki?”, „Jak długo gromadzi się materiał potrzebny do napisania książki?”, „Skąd bierze pani inspiracje do pisania książek”, „Czy ma pani dzieci i czy czytają one pani książki?” – można było usłyszeć z sali.

Jak się okazało autorka zaczęła pisać bo w pracy naukowej zaczęło jej czegoś brakować. Niektóre książki powstawały przez 9 miesięcy, inne pisała ponad rok. Wszystko zależy od tego jak dobrze czuje się w temacie, o którym pisze. Czasem porusza sprawy, które wymagają konsultacji z policjantami czy też odświeżenia wiedzy z danego zakresu. Autorka lubi, gdy jej książki mieszają w sobie romans, problem osobisty i zabawę z czytelnikiem. Inspiracją do napisania nowej powieści dla pisarki, może być zarówno sytuacja, która jest naglącym problemem społecznym czy też jej sen – tak jak było to w przypadku książki „Telefon do przyjaciela”. Okazuje się także, że nasz gość świetnie rozumie problemy młodzieży, gdyż ma syna w wieku gimnazjalnym, który mimo że jest krytyczny w stosunku do książek, pochwalił jej „Miłość pod Psią Gwiazdą”.

Po części oficjalnej można było zrobić sobie zdjęcie oraz otrzymać autograf od autorki. Jak się dowiedzieliśmy już niedługo pojawi się nowa książka pani Ani pt. „Dzika jabłoń”. Nie możemy się już doczekać!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |