Małe, a ważne!

Dodane 27 lutego 2015

Sępoleńska biblioteka znalazła się w gronie 100 bibliotek przyjętych do konkursu „Małe ważne książeczki”. Od Wydawnictwa Widnokrąg otrzymaliśmy zestaw książeczek, dzięki którym mogliśmy zorganizować w okresie ferii zimowych cykl spotkań z literaturą dla najmłodszych.

Na pierwszym z nich dzieci poznały historię małego „niewidzialnego” ptaszka, który ukazuje się nam jedynie na powierzchni tła, gdy odcina się na jakimś przedmiocie lub postaci. „Zabawny ptaszek” to opowieść prostej budowie z morałem jako puentą. Nie ulega wątpliwości, że dzieci mogą odnaleźć tu odwołanie do świata ludzi. Historia ta pozwoliła uczestnikom uruchomić wyobraźnię oraz wykazać się kreatywnością podczas tworzenia własnych obrazów.

Na kolejnym spotkaniu omówiliśmy książkę pt. „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś”. Jej autorzy uważają, że książka powinna być traktowana jak przedmiot sztuki – jako idealna kompozycja słowa oraz ilustracji. Uczestnicy od razu zauważyli, że książka ta różni się wyglądem od pozostałych. Co więcej, język jakim została ona napisana bardzo przypadł im do gustu. Niekiedy trzeba było kilku prób, aby odczytać jedno zdanie. Podczas zajęć dzieci poznawały również zabawowe funkcje języka: mogły one tworzyć własne wyrazy, a także nazwy stworzonych przez siebie krajów czy odszyfrowywać język zwierząt.

Zabawa „małymi ważnymi książkami” okazała się świetnym pomysłem na urozmaicenie czasu wolnego dzieciom podczas ferii zimowych.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , , |