Spotkanie z Romą Ligocką w Bibliotece!

Dodane 9 kwietnia 2015

23 kwietnia 2015 r. (czwartek) o godz. 18.00 Biblioteka Publiczna im. J. Iwaszkiewicza w Sępólnie Krajeńskim będzie gościć Romę Ligocką – znaną polską pisarkę i malarkę.

Roma Ligocka urodziła się w Krakowie. Tam też studiowała malarstwo i scenografię na Akademii Sztuk Pięknych. Jej prace prezentowane były m.in. w Polsce, Anglii, Szwajcarii czy Ameryce. Wiele z nich znajduje się m.in. w zbiorach prywatnych na terenie Europy, a także w USA. Pierwsza powieść wydana w 2001 roku „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, stanowi autobiografię autorki, która postanowiła spisać swe wspomnienia z dzieciństwa. Przyszło jej dorastać w trudnym czasie II wojny światowej. Osobiste wyznania dotyczące życia w getcie, ustawicznego strachu i spotkań ze śmiercią, relacjonuje w powieści.

Książki „Kobieta w podróży” oraz „Tylko ja sama” również opierają się na wątkach autobiograficznych. W roku 2014 ukazała się powieść „Droga Romo”, która stanowi kontynuację bestselleru „Dobre dziecko”. Pisarka wydała także kilka tomów felietonów: „Znajoma z lustra”, „Czułość i obojętność”, „Wszystko z miłości” oraz „Księżyc nad Taorminą”. Co miesiąc jej publicystyczną wypowiedź możemy przeczytać w magazynie „Pani”.

Twórczość Romy Ligockiej jest daleka od imaginacji i iluzoryczności:

„W literaturze cenię przede wszystkim szczerość. Nie umiałabym opisywać fikcyjnych historii, choć jest to dużo łatwiejsze. Ja jednak cenię prawdę, nie nadaję się do kłamstwa. Myślę, że to jest moja siła”.

Jakie inne oblicza literatury przedstawi nam pisarka?

Czego jeszcze dowiemy się o… i od Romy Ligockiej?

Zapraszamy na spotkanie!

Cytat pochodzi z wywiadu Romy Ligockiej dla serwisu Onet Książki [Dostęp: 13.04.2015 r., http://ksiazki.onet.pl/roma-ligocka-od-dziecka-bylam-tresowana/5q28q]

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili | Tagged , , |