Bolesław Prus i „Lalka” na Narodowe Czytanie 2015

Dodane 2 września 2015

Biblioteka zachęca do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu 2015. W najbliższy piątek 4 września br. o godzinie 12.00 na Placu Wolności będą mieć miejsce liczne atrakcje przygotowane w celu uświetnienia wydarzenia, które na stałe wpisało się w nasz kalendarz imprez.

W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości wzięło udział we wspólnym czytaniu „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Za sprawą kolorowych strojów oraz charakterystycznych dla tej epoki rekwizytów sępoleński Plac Wolności cofnął się do XVII wieku, a przewodnikami naszej podróży w czasie były postacie sienkiewiczowskiej powieści historycznej.

Akcja Narodowe Czytanie została zainicjowana kilka lat temu, przez ówczesnego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku będzie mieć miejsce już jej czwarta ogólnopolska edycja. Celem Narodowego Czytania jest krzewienie i podtrzymywanie kultury czytelniczej. Za sprawą czytanych fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa przez włodarzy naszego miasta, licznych reprezentantów oświaty oraz zaangażowaną w organizację akcji młodzież, przeniesiemy się do XIX-wiecznej Warszawy. Poprzez wspólną lekturę, przypomnimy najciekawsze wątki tak ważnej dla Polaków powieści. Ożywimy głównych bohaterów: Izabelę Łęcką oraz Stanisława Wokulskiego – i co się z tym wiąże, najbardziej emocjonujący, bo romansowy motyw dzieła. Wszystko to będzie miało miejsce w asyście prawdziwego kataryniarza. Za sprawą charakterystycznych dla wieku XIX dekoracji, kostiumów i rekwizytów przywołamy w serce naszego miasta postaci z kart powieści Bolesława Prusa.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |