Fascynacje z muzyka religijną

Dodane 13 listopada 2015

W ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w ub. czwartek miało miejsce specjalne wydanie „Muzycznych fascynacji” poświęcone najpiękniejszym dziełom muzyki religijnej. Przygotował je i prowadził Leszek Skaza.

Mogliśmy wysłuchać nie tylko opowieści o historii powstania samych utworów i ich ideowej wymowie, ale także o kompozytorach i wykonawcach. Tymi ostatnimi byli w większości współcześni artyści operowi – polscy i zagraniczni. Wzniosłe, a przy tym bardzo melodyjne, pieśni i fragmenty chóralne dzieł o tematyce sakralnej od zawsze chętnie są przez nich włączane do repertuarów wielkich koncertów oraz wykonywane w formie okolicznościowych recitali.

W programie znalazły się m.in. utwory Gounoda, Bacha, Haendla, Gomeza, Mozarta, Mascagniego i wielu innych. Śpiewali tacy artyści jak: Renata Drozd, Andrea Bocelli, Elina Garanca, Roberto Alagna, Julia Novikova, Luciano Pavarotti, chóry Opery Wiedeńskiej, Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Muzycznego i Uniwersytetu Warszawskiego. Tłem były wspaniałe wnętrza kościołów i największych sal koncertowych świata, co poprzez wyjątkową akustykę miejsca nadawało tej muzyce tak niezwykłego duchowego wymiaru, że niektórzy z słuchających nie kryli autentycznego wzruszenia.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |