„Nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”

Dodane 26 kwietnia 2016

Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim – 19 kwietnia, Muzeum POLIN zorganizowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W Sępólnie  Krajeńskim biblioteka włączyła się do tego wydarzenia, angażując społeczność miejscowego liceum.

W bibliotece młodzież wzięła udział w krótkich warsztatach na temat historii getta warszawskiego i  interpretacji tekstów , następnie zapoznali się z multimedialną prezentacją  o celach i ideach przyświecających obchodom. O godz. 12.30 odbyła się premierowa projekcja 20 minutowego filmu  pt. „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943” . Film opowiada historię codziennego życia w getcie warszawskim. Sercem filmu jest animacja ukazująca przebieg powstania. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie powstania w przestrzeni współczesnego miasta i budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Krótki, ale bardzo wymowny film zrobił duże wrażenie na młodzieży. Po projekcji trwała bardzo ożywiona dyskusja na temat motywów wzniecenia powstania, postaw dowódców, dylematów moralnych.

Założenie organizatorów odniosło oczekiwany skutek. Przypomnienie tamtych wydarzeń przyczyniło się do uwrażliwienia młodych ludzi. Warto przypominać, warto rozmawiać, warto zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |