Biblioteka potrafi zainspirować

Dodane 18 maja 2016

W dniach 8-15.05.2016 r. odbył się XIII Ogólnopolski Tydzień  Bibliotek pt. „Biblioteka Inspiruje”. W związku z tym nasza biblioteka  przygotowała szereg zajęć dla dzieci i młodzieży.

Gimnazjaliści z sępoleńskich szkół wzięli udział w zajęciach, które mają ich  zachęcić do rozwoju zawodowego w branży ICT (Techniki Informacyjne i Komunikacyjne), gdyż  właśnie na te zawody przewiduje się wysokie zapotrzebowanie na rynku pracy. Podczas warsztatu młodzież nauczyła się kojarzyć swoje zasoby osobiste z konkretnymi zawodami i dowiedziała jak wykorzystywać Internet przy wyborze szkoły, poszukiwaniu stażu, stypendium czy pracy.

Uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach mających na celu przekonanie ich, że czas spędzony przy komputerze można wykorzystać w sposób ciekawy i rozwijający.

Mieli oni okazję zapoznać się z dostępną w bibliotece platformą „Fun English” – czyli kursem opartym o metodę „Immersion”, która polega na zanurzeniu dziecka w języku angielskim. Podczas spotkań uczestnicy poznali także podstawy kodowania. Było to możliwe dzięki robotom FINCH oraz programowi Scratch – edukacyjnemu językowi obiektowemu. Obecnie w Internecie odnaleźć można wiele gier uczących programowania, a to stanowi idealne połączenie przyjemnego z pożytecznym, gdyż nauka kodowania ma na celu rozwijanie u dzieci kompetencji miękkich takich jak nauka logicznego myślenia i umiejętność pracy w zespole.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że wraz z rozwojem Internetu wzrastają także niebezpieczeństwa czyhające na dzieci i młodzież. Dlatego też w bibliotece przeprowadzono cykl spotkań dotyczących przemocy z użyciem Internetu oraz telefonów komórkowych. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemocy, ale także  uwrażliwienie na możliwe konsekwencje tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców.  Podczas warsztatu wspólnie wypracowaliśmy reguły bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci oraz zasady reagowania w sytuacjach cyberprzemocy.

Sądzimy, że dzięki takim zajęciom biblioteka coraz częściej zaczyna być postrzegana jako nowoczesne miejsce, które pomaga w zdobywaniu umiejętności cyfrowych niezbędnych w obecnych czasach.

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |