Daria i Krzysztof Nowakowscy – życie wypełnione pasją do psów i natury

Dodane 31 maja 2016

Dnia 17 maja 2016 r. Klub Podróżnika, działający w sępoleńskiej bibliotece,  miał przyjemność gościć  Darię i Krzysztofa Nowakowskich – maszerów z  Nowego Dąbia  (gmina Łabiszyn), którzy mówią o sobie: „że ich  pasją i sposobem na życie są psy, że wszystko kręci się wokół nich. Są ich  przyjaciółmi i partnerami na wspólnej ścieżce życia”.

Państwo Nowakowscy  są sportowcami. Krzysztof były członek polskiej reprezentacji narodowej w wioślarstwie oraz  alpinista, a Daria całe życie jeździ konno.  Promują aktywny tryb życia i etyczne traktowanie zwierząt. Prowadzą Dom Psiego Seniora, w którym obecnie przebywa przeszło 30 psów.

Małżonkowie od kilkunastu lat uprawiają, mało popularny w Polsce sport  zwany Mushingem (maszing) – startują w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Skandynawii oraz organizują wyprawy w rejony polarne.

Pełne barwnych opowieści spotkanie rozpoczęli od wyprawy, którą zorganizowali           w  2010 roku, kiedy to, dwoma zaprzęgami, okrążyli największe europejskie jezioro Inari, znajdujące się w Finlandii za kołem polarnym. Tym samym jako pierwsi Polacy w ciągu trzech dni pokonali dystans trzystu kilometrów.

Pan Krzysztof  uczestniczył w 500 kilometrowym wyścigu Finnmarkslopet, rozgrywanym od ponad 30 lat w Norwegii. Jest to najdalej położony na północ wyścig psich zaprzęgów na świecie. Niestety, wskutek dramatycznych wydarzeń, nie udało mu się go ukończyć. Na 23 kilometrze „odszedł”   jeden z jego najlepszych psów.

W trakcie spotkania uczestnicy usłyszeli wiele ciekawych informacji na temat ras psów zaprzęgowych: syberian husky i alaskan husky. Doświadczeni maszerzy opowiadali też o  pozycjach psów w zaprzęgu, o wydawanych im komendach. Prelekcji towarzyszył pokaz zdjęć.

Po zakończeniu spotkania był czas na indywidualne  rozmowy oraz  zakup książki autorstwa pana Krzysztofa  pt. „23 kilometr”.

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |