Komediowa uczta z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi

Dodane 9 listopada 2016

Wtorkowy wieczór w naszej bibliotece upłynął pod znakiem humorystycznego występu aktorów z Bydgoszczy – Wandy Dolman-Rzyskiej i Eugeniusza Rzyskiego. Małżeństwo wystawiło dwie jednoaktówki Antoniego Czechowa: „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”. Nasz nowy cykl „Teatr przy stoliku” przyciągnął prawdziwe tłumy.

Małżeństwo Rzyskich to aktorzy z ponad 30-letnim doświadczeniem. Zagrali kilka tysięcy spektakli, w tym komediowych, kabaretowych i muzycznych. Ich dokonania artystyczne były wielokrotnie nagradzane. Pani Wanda jest laureatką pierwszej nagrody Przeglądu Piosenki Artystycznej we Wrocławiu. Pan Eugeniusz zdobył tytuł Aktora Roku 2005 w plebiscycie „Gazety Wyborczej”. Nie tylko gra na scenie, ale również reżyseruje i komponuje muzykę do przedstawień teatralnych. Państwo Rzyscy od 1991 roku bawią dzieci i dorosłych jako kabaret „Trójka”.

We wtorek artyści wystawili dwie jednoaktówki Czechowa „Niedźwiedź” i „Oświadczyny”, czym dali pokaz niezwykłego kunsztu aktorskiego. Zestawienie tych dwóch żartów, jak sam mówił o nich rosyjski klasyk, jest kontrastowe. Łączy je jednak jeden element – scena oświadczyn. Utarczki słowne postaci, wywody na temat kobiecej natury oraz pokazanie absurdalnych ludzkich poczynań w skrajnych sytuacjach stanowią zręb tych dwóch humoresek. Komizm słowny Czechowa wywołał salwy śmiechu w szczelnie wypełnionej sali. Pani Wanda swoim zadziornym głosem u męskiej części widowni budził respekt. Paniom przypadła do gustu niezwykle głęboka i ciepła barwa głosu pana Eugeniusza. Razem stworzyli niezwykle zgrany duet – na scenie, jak i w życiu. Aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami, a dyrektor biblioteki Grażyna Kędzierska w imieniu swoim i publiczności wręczyła im róże. Publiczność opuściła mury biblioteki z uśmiechami na twarzy.

Nie było to ostatnie spotkanie z Wandą i Eugeniuszem Rzyskimi. Już dziś, w ramach naszego cyklu „Teatr przy stoliku”, zapraszamy na kolejne spektakle!

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |