Wykiełkuj na rynku pracy

Dodane 8 czerwca 2017

Blisko 60-ciu uczniów szkoły ponadgimnazjalnej wzięło udział w nowym projekcie realizowanym przez naszą bibliotekę pt. „Wykiełkuj na rynku pracy”.

-Pomysł na program „Wykiełkuj na rynku pracy”  ma swoje podstawy w obserwacji, że młodym osobom, kończącym szkołę średnią lub studia bardzo ciężko jest się odnaleźć na rynku pracy.” – mówi autorka projektu Magdalena Paul z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ideą projektu było zatem podniesienie kompetencji młodych ludzi oraz wsparcie ich w pierwszych, niekiedy trudnych krokach związanych z poszukiwaniem pracy.

W trakcie warsztatów młodzież miała okazję zastanowić się nad swoimi motywacjami i predyspozycjami zawodowymi, dowiedzieć się gdzie szukać ofert pracy, a także o czym należy pamiętać, a czego unikać podczas rozmowy o pracę. Najlepszym sprawdzianem dla wiedzy o CV była gra „Pogromcy mitów”, podczas której okazało się, że nawet tak pozornie łatwy dokument aplikacyjny potrafi wszystkich zaskoczyć.

Podczas projektu nie pominięto także tematyki samokształcenia. Młodzieży przedstawiona została m.in. oferta bezpłatnych kursów on-line, które umożliwiają zdobycie certyfikatów  takich uczelni jak Yale University, Stanford University,  Princeton University czy Duke.

Dodatkowo uczestnicy mieli okazję zapoznać się z metodami („Getting Things Done”) oraz aplikacjami („Remember the milk”) ułatwiającymi zarządzanie sobą w czasie, dowiedzieć się, jakie znaczenie na znalezienie pracy ma wizerunek jaki kształtujemy
w Internecie oraz jaką ofertę dla mieszkańców Sępólna Krajeńskiego przygotował tutejszy Urząd Pracy.

Rynek pracy szybko się zmienia, powstają nowe trendy, na listę zawodów przyszłości trafiają wciąż nowe profesje. Mimo, że młodzież w tym wieku ma jeszcze kilka lat do podjęcia decyzji o tym, czym chce się zajmować w przyszłości, to sądzimy, że czas jaki poświęcili na udział w projekcie pozwoli im pięknie „wykiełkować na rynku pracy”, gdy nadejdzie czas.

 

 

Podziel się z innymi:

Posted in Z ostatniej chwili |